Fintech może do 2020 r. zarobić miliardy

Światowe inwestycje w firmy spośród sektora FinTech, czyli spółki finansowe działające wyłącznie w internecie, przekraczają obecnie 24 mld dol. - podaje wortal Statista. Szacuje, że do odwiedzenia 2020 roku wzrosną ów kredyty do 46 mld dolarów.

Według analityków dużym zainteresowaniem w branży FinTech radują się innowacyjne rozwiązania, m. in. z Polski. Znaczące miejsce w gałęzi innowacyjnych rozwiązań finansowych zajmuje Europa Środkowo-Wschodnia - wynika z raportu firmy Deloitte pt. "FinTech in CEE".

Ogólna wartość rynku FinTech w regionie przekracza 2, 2 mld euro, czyli jest porównywalna z wartością aktywów średniego chorwackiego banku. Polski zbyt FinTech, który uchodzi zbytnio lidera w obszarze innowacji po bankowości oraz płatnościach elektronicznych, wyceniany jest na 860 mln euro.

Polska a fintechy

Według prezesa Fundacji FinTech Poland Pawła Widawskiego, głównym kierunkiem rozwoju naszego FinTechu są płatności elektryczne oraz platformy finansowe. Jego zdaniem "do mocnych stron" należy też obszar analizy danych, uczenie maszynowe oraz rozwój kanałów sprzedaży. Dodaje, że rodzime firmy z tego sektora nastawione będą w większości na kooperację z bankami, dostrzegając w tym korzyści wynikające gwoli obu stron.

Na zaawansowanie technologiczne polskiej bankowości wskazuje Artur Małek wraz z firmy technologicznej Finanteq. Podkreśla, że w Polsce przeszło 60 proc. użytkowników korzysta z płatności bezdotykowych, a popularne w wielu państwach zachodnich czeki, w Naszym kraju praktycznie nie istnieją.

Jacek Ratajczak z przedsiębiorstwa informatycznej intive zauważa:

Jesteśmy rynkiem podatnym na nowości. Polska była dwa. krajem w Europie, natomiast 6. na świecie, w którym miejscu Google wprowadził swoją nową usługę płatności mobilnych Android Pay.

Mówiąc o adaptacji bankowości mobilnej – aż 61 procent internautów telefonu używa aplikacji do odwiedzenia obsługi swoich finansów. Wydaje się to najwyższy wynik przy Unii Europejskiej, gdzie średnia wynosi 40 procent.

Według ekspertów branży krajowe FinTechy upatrują szansy na rozwinięcie swojego biznesu na takich rynkach jak Duża Brytania czy USA, dokąd codzienne potrzeby użytkowników wykraczają poza oferowane przez bazy rozwiązania.

- Zagraniczni inwestorzy i partnerzy biznesowi, w szczególności z Gb czy USA, przekazują sobie sprawę z wysokich umiejętności technicznych oraz bogatego zaplecza cenionych specjalistów spośród Polski. Duża zdolność kreatywnego myślenia i tworzenie wizjonerskich planów przemawia na naszą zaleta, jednak rynek nie wydaje się jeszcze w pełni gotowy na wszystkie innowacyjne zadania, które jesteśmy w stanie dostarczyć a mianowicie wskazuje Łukasz Dyląg wraz ze spółki technologicznej VoicePIN. com.

Tagi: fintech internet Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij po link „Zgłoś Facebookowi” obok wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Popularny

15 osób i pięć firm na Krymie skonfiskowanych poprzez Rosję zostanie objętych sankcjami UE  Informacje
15 osób i pięć firm na Krymie skonfiskowanych poprzez Rosję zostanie objętych sankcjami UE Informacje

Nowe firmy otoczone unijnymi sankcjami. Za skład mostu na Krym Rosjanie odpowiedzą Amerykanom. Minister zapowiada wprowadzenie ceł Ekspert na temat rosyjskich gigantach: to nie wydaje się być działanie biznesowe. To detal działań…...

gospodarka w Polsce zwalnia - złoty i obligacje reaguje
Gospodarka w Polsce zwalnia - złoty i obligacje reaguje

Znamy już końcowy odczyt GUS dotyczący wzrostu PKB w III kw. Nie zaakceptować to dobre wiadomości dla wicepremiera Mateusza Morawieckiego. System gospodarczy w Polsce zwalnia i to w najgorszy z możliwych sposobów.…...

3. sezon serialu «Detektyw» na HBO
3. sezon serialu «Detektyw» na HBO

Świetna wiadomość dla fanów serialu "Detektyw". Najprawdopodobniej powstanie trzeci sezon produkcji. Witryna Entertainment Weekly poinformował, hdy Nic Pizzolatto, twórca hitu HBO, napisał co w żadnym wypadku dwa pierwsze odcinki oryginalnej…...

12 listopada wolny od pracy. Handlowcy apelują by był dniem handlowym
12 listopada wolny od pracy. Handlowcy apelują by był dniem handlowym

Zakupy, podróż, wizyta po przychodni. Kto świętuje po poniedziałek? Zakupy dwunastu listopada. Jest decyzja największej sieci w Polsce Przychodnie, szpitale, apteki, szkoły. Jaki świętuje w poniedziałek? 12 listopada…...