Europejskie firmy wycofują się z Iranu przez sankcje USA

Po propozycje USA o wprowadzeniu sankcji wobec Iranu, europejskie firmy - w tym giganci tacy jak Total bądź Wintershall - wycofują się z tego kraju. Jak na przykład informuje "Wall Street Journal", nad wyjściem z Iranu zastanawiają się nie tylko korporacji paliwowe, ale też np. ubezpieczyciele.

Francuski gigant naftowy Total SA ogłosił w środę, że wstrzymał prace nad projektem dotyczącym gazu ziemnego w Iranie i ostrzegł, że być ma możliwość w pełni porzuci plan zainwestowana 1 mld dolarów w ten projekt.

Firmy z Europy zarabiają z Iranu

Total w środowym oświadczeniu na temat swych irańskich interesów tłumaczył, iż 90 proc. środków pieniężnych na jej globalną działalność pochodzi z amerykańskich instytucji bankowych, a 30 proc. do niej udziałowców to Amerykanie.

Total zawsze wyraźnie wskazywał, że nie stać fita na to, by być narażonym na jakiekolwiek wtórne konsekwencje, które mogą obejmować stratę finansowania w dolarach z amerykańskich banków na naszą działalność na świecie.

Total zapowiedział wprawdzie, hdy będzie dążył do otrzymania od Waszyngtonu zgody dzięki projekt gazowy, ale zastrzegł, że jeśli nie powiedzie mu się jej uzyskać, to nie będzie kontynuował prac. "WSJ" wskazuje, że w ciągu dwóch latek od zniesienia sankcji Total stał się znaczącym nabywcą irańskiej ropy, ale obecnie wcześniej zapowiadał, że odrzucić będzie ubiegał się na temat zrobienie wyjątku dla tychże zakupów.

Niektóre przedsiębiorstwa transportujące irańską ropę przekazały, że z powodu groźby nowych sankcji rezygnują wraz ze świadczenia takich usług. Firmy ubezpieczeniowe sprawdzają, czy będą zmuszone ograniczyć lub wstrzymać ubezpieczanie dostaw pochodzących spośród Islamskiej Republiki Iranu - wyjaśnia "WSJ".

Powołując się na osobę zaznajomioną wraz z tą sprawą "WSJ" pisze, że w ostatnich dniach niemiecka firma energetyczna Wintershall AG powiedziała swych irańskim partnerom, że możliwe, iż nie znajdzie finansowania dzięki swe irańskie projekty naftowe, gdyż jest uzależniona od swej spółki matki BASF AG. Firma ta podczas gdy prowadzi znaczącą działalność przy branży chemicznej w AMERYCE. Rzecznik Wintershall AG podkreślił, że firma przestrzega "wszystkich krajowych i międzynarodowych regulacji oraz regulacji".

W środę Maersk Tankers AS, jedna z największych przedsiębiorstw zajmujących się transportem ropy, przekazała, że przestanie zażywać zlecenia na dostawy irańskiej ropy. Dodała, że do odwiedzenia początku listopada zrealizuje swe obecne zamówienia od odbiorców. Rzecznik firmy tłumaczył, hdy początek listopada jest końcowym terminem wyznaczonym przez NA JUKATAN na ponowne wprowadzenie sankcji związanych z ropą.

Inna duńska firma transportowa Torm AS także "wstrzymała przyjmowanie nowych zamówień w Iranie w odpowiedzi na zamiary USA, by ponownie objąć Teheran sankcjami" - poinformował rzecznik.

Ponadto przedsiębiorstwa ubezpieczeniowe zaostrzają kontrolę ponad nowymi ubezpieczeniami. Amerykańskie konsekwencje będą "miały znaczny wpływ na dostępność" ubezpieczeń dostaw irańskiej ropy - poinformował członek zarządu Międzynarodowej Grupy Klubów Ubezpieczeń Wzajemnych Andrew Bardot. Dodał, że jego grupa prowadzi rozmowy spośród amerykańskim rządem, by zmniejszyć wpływ ponownych sankcji na ubezpieczenia dostaw irańskiej ropy.

Zobacz też: Firmy z UE będą chronione przed konsekwencjami woli Donalda Trumpa

Gazeta przypomina, że Iran, który jest piątym największym eksporterem ropy naftowej na ziemi i ma następne odnośnie do wielkości zasoby gazu, postrzegany jest przez firmy z branży jako państwo o ogromnym potencjale inwestycyjnym. Jednak w ubiegłym tygodniu Waszyngton ogłosił, że wycofuje się z umowy nuklearnej z Teheranem, w ramach której w miejsce za zredukowanie przez Iran programu jądrowego, zniesiono sankcje nałożone na ten kraj.

Chociaż europejscy sojusznicy Teheranu zapewniali, że nie wycofają się z porozumienia ani nie nałożą nowych sankcji, to amerykańskim restrykcjom może podlegać wiele tych popularnych firm, które prowadzą biznesy w USA. Przedstawiciele administracji prezydenta Donalda Trumpa jawnie informowali europejskie firmy, żeby zaczęły likwidować swe biznesy w Iranie; przedsiębiorstwom dano parę miesięcy na wyjście z Iranu.

Irański minister ds. ropy naftowej Bidżan Namdar Zanganeh oskarżył Trumpa na temat faworyzowanie amerykańskich producentów ropy i twierdził, że USA współdziałają z rywalizującymi z Iranem innymi krajami OPEC.

Popularny

danina solidarnościowa w Europie  Pieniądze
Danina solidarnościowa w Europie Pieniądze

Rząd chce na dodatek opodatkować najbogatszych, żeby posiadać środki na sfinansowanie obsługi osobom niepełnosprawnym. Nad detalami pracują już resort finansów i ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej, an efekty poznamy w…...

deficyt handlowy USA w 2016 roku
Deficyt handlowy USA w 2016 roku

Deficyt merkantylny Stanów Zjednoczonych w 2016 roku wyniósł 502, trzech mld dol. Było wówczas 1, 9 mld dol. więcej niż w 2015 roku - poinformował we wtorek Departament Handlu po Waszyngtonie.…...

deloitte: prognozy dla sektora bankowego na 2017 r.
Deloitte: prognozy dla sektora bankowego na 2017 r.

Firma doradcza Deloitte kalkuluje, że rentowność polskiego sektora bankowego w 2017 roku spadnie do 3, 5 proc. z 8 proc. oczekiwanych w 2016 r.. Przyszły rok będzie na rzecz banków…...

debiuty giełdowe i obroty dzięki GPW w 2016 r. - dane
Debiuty giełdowe i obroty dzięki GPW w 2016 r. - dane

Ministerstwo Rozwoju przekonuje, iż prawie 100 firm rozważa debiut na warszawskiej giełdzie i ujawnia, że to spółki miejskie należące do odwiedzenia samorządów. Tymczasem aktywność akcjonariuszy z miesiąca na miesiąc spada. W październiku…...