Emigracja do Wielkiej Brytanii. Powroty do Polski

"Financial Times" opisał historię czwórki Polaków, którzy w ostatnich miesiącach zdecydowali się powrócić do kraju po kilku latach emigracji. Czy to fala powrotów ludzi, którzy studiowali i rozpoczynali swoje kariery po Wielkiej Brytanii?

Brytyjski urząd statystyczny ONS poinformował w sierpniu, że w 2016 r. w Obszernej Brytanii mieszkało ponad milion Polaków. To najwyższy pułap w historii i postęp o 86 tys. w zależności od z 2015 r. Ludzie z polski są największą mniejszością narodową w Wielkiej Brytanii.

W ostatnich miesiącach zauważano jednak spadek imigracji do tego kraju i wzrost emigracji powrotnej. Działanie na to ma metrów. in. rozpoczęcie procedury rozwiązania Zjednoczonego Królestwa z Unii europejskiej Europejskiej. Stanie się to maksymalnie w nocy wraz z 29 na 30 marca 2019 roku.

Polacy chcą wracać do państwa?

24-letnia Marta Tondera opowiedziała w rozmowie z dziennikiem, jak rok temu była zaniepokojona wynikami referendum po sprawie wyjścia Uk spośród Unii Europejskiej.

W marcu przeniosła się do Warszawy, gdzie podjęła pracę w fundacji charytatywnej obok firmie farmaceutycznej Adamed.

Jak tłumaczyła, "to całość wydarzyło się tak nagle". Nie mogła odrzucić ewentualności rozwoju, którą oceniła jak "wymarzoną pracę".

Dziennikarzom "FT" powiedziała:

Sądzę, że to bardzo ekscytujący czas w Polsce i tyle rzeczy się przekształca. Polska potrzebuje tego, żebyśmy wrócili.

Joshua Chaffin pisze w "FT":

Wielu młodych i porządnie wykształconych Polaków wykonuje pokrewny ruch, za którym stoi kombinacja obaw związanych z Brexitem i nadziei odnoszących się kwitnącej polskiej gospodarki, jaka ma apetyt na pierwotnego talent i doświadczenie.

Filip Karasiewicz wrócił do odwiedzenia Polski, aby podjąć pracę w firmie doradczej Boston Consulting Group. Tłumaczył w rozmowie z gazetą, że:

wielu młodych Polaków czuje, że mogą zarekwirować swój kapitał, który zbudowali pracą i studiami przy Wielkiej Brytanii, i przekuć go w szybszą karierę w Polsce.

Jak zaznaczył, obawiał się, że wyjazd z Londynu być może być postrzegany przez wybranych jako porażka, ale uznał, że nowe wyzwania powiązane ze stanowiskiem w BCG dają mu większe możliwości rozwoju. Na jego decyzję miał także wpływ Brexit.

Szefowa marketingu BCG Nina Hałabuz, która pasuje za partnerstwo firmy z polskimi studentami w prestiżowej London School of Economics, gdzie co roku odbywa się duża konferencja poświęcona naszej gospodarce – tłumaczyła, że jednym z argumentów zbytnio powrotem jest możliwość uczestniczenia w rozwoju kraju, natomiast także wyższy standard egzystencji.

O swoich obawach dotyczących Brexitu powiedział "FT" także fizyk Przemysław Chojecki. W marcu przeprowadził się do Warszawy, gdzie założył firmę zajmującą się sztuczną inteligencją.

Jego według, głos za wyjściem Obszernej Brytanii z Unii Europejskiej to:

sygnał, że nie jesteśmy tak mile widziani, jak myśleliśmy.

Dodał, że Polska przeżywa "złoty okres", co widział chociażby mieszkając poza granicami państwie.

Z kolei Piotr Wetmański, który w pod koniec lata zrezygnował z pracy przy Bank of America Merryll Lynch, aby zostać szefem działu strategii w Banku Pekao, powiedział, że:

nie jest pewny, bądź Brexit miał (dla niego) znaczenie w szerszym aspekcie.

Jednocześnie dodał, że motywowało go m. in. dynamiczne tempo rozwoju krajowej gospodarki.

We wrześniu wiceprezes Pekao kierujący pracami zarządu firmy Michał Krupiński zapowiadał, że bank planuje dalsze zatrudnianie Polaków spośród doświadczeniem w globalnych instytucjach finansowych w Londynie. Od 1 stycznia stanowisko wiceprezes odpowiedzialnej za działalność międzynarodową jak i również private banking obejmie Roksana Ciurysek-Gedir (dotychczas Credit Suisse).

Popularny

bartłomiej Misiewicz zrezygnował z członkostwa w PiS
Bartłomiej Misiewicz zrezygnował z członkostwa w PiS

Bartłomiej Misiewicz zrezygnował z członkostwa w PIS po tym, jak na przykład w czwartek 13 04 zebrała się specjalna, partyjna komisja, mająca ocenić tej sytuację. Były rzecznik MON podkreślał, że…...

balcerowicz komentuje taśmy Kaczyńskiego po «Faktach po Faktach»
Balcerowicz komentuje taśmy Kaczyńskiego po «Faktach po Faktach»

- Pierwszy sekretarz partii za PRL-u także był kryształowo uczciwy jak i również nie posiadał żadnego majątku, bowiem wszystko miał - w taki sposób odpowiedział dzięki pytanie o wizerunek Jarosława Kaczyńskiego…...

bankowcy przedstawili nowe propozycje na rzecz «frankowiczów»  Pieniądze
Bankowcy przedstawili nowe propozycje na rzecz «frankowiczów» Pieniądze

Raty kredytów frankowych mogą wzrosnąć do rekordowego poziomu Coraz mniej kredytów we frankach Przegląd prasy. Frankowiczom ciężko wygrać z bankami Przewalutowanie kredytów we frankach. Cymański: po kursie zaciągnięcia wówczas nierealne Pomoc…...

bank Pekao SA - efekty finansowe w pierwszym półroczu 2017
Bank Pekao SA - efekty finansowe w pierwszym półroczu 2017

Grupa Banku Pekao SA w drugim kwartale 2017 r. zanotowała mniejszy zysk rdr. Spadł spośród 690, 5 mln złotych do 535, 1 mln zł. Zysk banku wyraził się jednak 2 proc.…...