Ilu Polaków składa PIT przez internet. Dane KPMG

Ponad połowa Polaków (56 proc. ) złoży swoje zeznanie podatkowe PIT zbyt 2017 rok przez globalna sieć, co oznacza wzrost o sześć pkt. proc. w wielkości roku, wynika z referatu KPMG w Polsce pt. "Roczne zeznania podatkowe Młodych polaków PIT 2017". Za to aż 94 proc. osób składa zeznania roczne PIT w miejscu swojego zamieszkania.

PIT 2017: pobierz program do rozliczenia PIT

Z kolei 83 proc. rozlicza się w obszarze zamieszkania, które jednocześnie wydaje się miejscem zameldowania, a jedenaście proc. respondentów zadeklarowało, iż rozlicza się w miejscu zamieszkania, ale nie jest w tamtym miejscu zameldowane. W miejscu danego zameldowania rozliczy się jedynie 6 proc. Polaków.

Świadomość, że podatek PIT stanowi źródło dochodów samorządów rośnie wraz z stopniem wykształcenia. Zaledwie 30 proc. podatników z głównym wykształceniem vs. 88 proc. osób z wykształceniem wyższym zdaje sobie sprawę, iż podatek PIT stanowi źródło dochodów budżetowych jednostek samorządu terytorialnego.

Tam, w którym miejscu składamy PIT ma podstawowe znaczenie

Według KPMG z roku dzięki rok rośnie liczba podatników, którzy składają swoje zeznanie podatkowe PIT we właściwym dla nich urzędzie skarbowym tj. w urzędzie stosownym co do ich obszaru zamieszkania, a nie zameldowania. Partner i szef teamu ds. PIT w KPMG w naszym kraju Andrzej Marczak tłumaczy to tak:

Dzięki uwagę zasługuje również bardzo dostrzegalny procent osób, świadomych, hdy podatek wykazywany w zeznaniach rocznych PIT stanowi źródło dochodów budżetowych jednostek samorządu terytorialnego w miejscu, w którym dokonują oni rozliczenia.

Niewątpliwie taki efekt jest efektem prowadzonych na szeroką skalę kampanii i akcji informacyjnych przez poszczególne miasta, które starają się zachęcić podatników do rozliczania się w miejscu pierwotnego zamieszkania, co może przełożyć się na realny postęp dochodów danej jednostki samorządu terytorialnego.

Blisko sześciu na dziesięciu podatników uważa, że roczne rozliczenie spośród urzędem skarbowym jest niesłychanie łatwe lub raczej proste. Trudności z wypełnieniem zeznania PIT zgłasza jedynie 11 proc. Polaków. Na temat 5 pkt. proc. po porównaniu z ubiegłoroczną edycją badania wzrosła liczba podatników, którzy samodzielnie wypełniają swój PIT (43 proc. wskazań). Pomimo deklarowanego braku kłopoty w rozliczeniu PIT, aż 46 proc. osób zleca w całości uzupełnienie deklaracji PIT komuś innemu. Przeważnie to ktoś z rodziny, księgowy lub znajoma osoba, podano także.

W 2018 r. liczba jednostek deklarujących złożenie rocznego zeznania podatkowego za 2017 rok kalendarzowy w sieci wzrosła o sześć pkt. proc. w stosunku do poprzedniego roku i osiągnęła rekordową wartość 56 proc.

Popularny

firmy zajmujące się elektrośmieciami na temat ustawie o odpadach
Firmy zajmujące się elektrośmieciami na temat ustawie o odpadach

Organizacja zrzeszająca przedsiębiorców pochłaniających się zbieraniem i przetwarzaniem elektroodpadów alarmuje, że jeśli do procedowanej w Sejmie ustawy o odpadach nie zostaną wprowadzone zmiany, gałęzi tej grozi likwidacja. Ogólnopolska Izba Gospodarcza Gwarancji…...

fintech może do 2020 r. zarobić miliardy
Fintech może do 2020 r. zarobić miliardy

Światowe inwestycje w firmy spośród sektora FinTech, czyli spółki finansowe działające wyłącznie w internecie, przekraczają obecnie 24 mld dol. - podaje wortal Statista. Szacuje, że do odwiedzenia 2020 roku wzrosną…...

film o akcji ratunkowej w Tajlandii - chce go nakręcić Jon M. Chu
Film o akcji ratunkowej w Tajlandii - chce go nakręcić Jon M. Chu

Reżyser filmu "Bajecznie bogaci Azjaci" potrzebuje nakręcić film o akcji ratunkowej chłopców, którzy utknęli w jaskini na północy Tajlandii. Jon M. Chu deklaruje, że jego film nie zostanie "wybielony", jak sugeruje…...

fotoradary będą dokładniejsze, więcej pewnych mandatów
Fotoradary będą dokładniejsze, więcej pewnych mandatów

Duży ruch w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach dzięki prawo jazdy. Jest oferta ministerstwa GDDKiA zrywa porozumienia z Włochami. Mieli budować fragmenty A1 i S3 Surowe kary za zawracanie…...