12 listopada wolny od pracy. Handlowcy apelują by był dniem handlowym

  • Zakupy, podróż, wizyta po przychodni. Kto świętuje po poniedziałek?
  • Zakupy dwunastu listopada. Jest decyzja największej sieci w Polsce
  • Przychodnie, szpitale, apteki, szkoły. Jaki świętuje w poniedziałek?
  • 12 listopada wolny od momentu pracy. Które sklepy będą otwarte?
  • 12 listopada wolny od pracy. Gowin: to nie była właściwa decyzja

Mimo że do 12 listopada pozostał niecały tydzień, nadal nie wiadomo, czy tego dnia będą mogły być otwarte sklepy. "To stawia handel w wyjątkowo trudnej sytuacji" - przekonują handlowcy i apelują o odrzucenie korekt Senatu, które handlu zakazują. Chaos wokół dodatkowego miesiąca wolnego krytykuje też przeciwdziałanie.

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD) opublikowała stanowisko w sprawie ustanowienia poniedziałku 12 listopada dniem wolnym od pracy. Jak na przykład wskazuje, proces legislacyjny zapewnia im zbyt mało periodu na przygotowanie się do odwiedzenia zmian.

"Nie znamy ostatecznego kształtu ustawy o Święcie Narodowym z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości, która ustanawia 12 listopada dniem wolnym od robocie. To stawia handel w wyjątkowo trudnej sytuacji, ponieważ Senat wniósł poprawki, które zmieniły pierwotny tekst ustawy i dopiero po posiedzeniu Sejmu 7 listopada, w kilka dni przed wejściem ustawy w życie, dowiemy się, czy handel stanie się objęty zakazem pracy dwunastu listopada" – czytamy przy komunikacie.

"Jest to zbyt krótki czas, aby przedsiębiorstwa mogły dostosować się do nowych regulacji, przerobić harmonogram dostaw i logistykę" – podkreślają autorzy petycji. Jak wskazują konsekwencje późnego wprowadzenia nowych regulacji odczują coś więcej niż dystrybutorzy produktów. "Ze względu na skalę zamówień i fakt, że internecie handlowe są kluczowym odbiorcą rodzimych produktów konsekwencje zakazu odczują nie tylko handlarze, ale także polscy fabrykanci i przetwórcy" – odpowiadają.

Giełda nie wyczekuje na Sejm i prezydenta. Decyzja co do 12 listopada

12 listopada wolny od pracy. POHiD: ustawa zaskakuje przedsiębiorców

Autorzy listu podkreślają, że proces legislacyjny jest sprzeczny z zapisami Konstytucji Biznesu, pakietu ułatwień dla przedsiębiorców, wprowadzonemu za pośrednictwem rząd Mateusza Morawieckiego. "Zaskakiwanie przedsiębiorców regulacjami uchwalanymi po tak szybkim tempie przeczy idei przewidywalności prawa jak i również jest niezgodne z zasadami Konstytucji Biznesu" – odczytujemy.

Na końcu pisma handlowcy zaapelowali o umożliwienie prowadzenia handlu w dzień po Święcie Niepodległości jedenaście listopada. "Apelujemy zatem, aby 12 listopada pozostał dniem handlowym. Dodatkowy, uchwalony w ostatniej chwili, dzień niehandlowy to utrudnienie dla konsumentów jak i również straty finansowe dla firm" - podkreślili.

Legislacyjny chaos

Pod koniec października do Sejmu trafił wzór posłów PiS ustanawiający 12 listopada 2018 r. wolny dzień narodowe z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Dzień ten miałby być nieskrępowany od pracy, ale nie dla wszystkich. Odbywać posiadają się m. in. planowe zabiegi medyczne. Otwarte miałyby być również sklepy.

Projekt został przyjęty poprzez Sejm i trafił aż do Senatu. Tam wprowadzono jednak do niego poprawki, po tym najważniejszą dotyczącą powtykania ograniczeń handlu - analogicznych do tych, jakie wiążą w część niedziel.

Ten ruch senatorów zrobił, że ustawa musi wrócić do Sejmu. Posłowie są głosować jutro, ale ciągle nie wiadomo, czy przyjmą, czy odrzucą poprawki Senatu.

W ubiegłym tygodniu poseł PiS Marcin Horała sugerował, że poprawki zostaną odrzucone i sklepy 12 listopada będą otwarte.

Wczoraj w radiu RMF FM Jacek Sasin wyraził jednak nadzieję, iż izba niższa polskiego parlamentu zaakceptuje korekty Senatu. - W najbliższą środę Sejm rozpatrzy, wierzę, że przyjmie poprawkę Senatu w tej sytuacji. Poprawka mówi o tymże, że zasady handlu będą takie jak w niedzielę wolną od handlu. PiS poprze tę poprawkę a mianowicie zadeklarował.

Karczewski: liczę na życzliwość właścicieli sklepów

Także marszałek Senatu Stanisław Karczewski w "Faktach na Faktach" wyraził nadzieję, że handel będzie zakazany a mianowicie Jestem przekonany, że jakim sposobem Sejm to przyjmie, mężczyzna prezydent podpisze to podwładni handlu nie będą w tym dniu 12 listopada pracować - powiedział.

Zdaniem części komentatorów, procedowany projekt stoi w sprzeczności z ustawą regulującą handel m. in. w niedziele. Wynika z niej, iż ograniczenia handlu mogą zalegać tylko w przypadkach wymienionych w ustawie o dniach wolnych. 12 listopada w tym miejscu nie ma. – Ja liczę na to, hdy na podstawie najzwyczajniej w świecie krzepkiego rozsądku i życzliwości posiadaczy sklepów, dużych hipermarketów i supermarketów pracownicy po prostu nie zaakceptować będą pracować - mówił Karczewski.

Opozycja krytykuje

Sposób, w jaki procedowana jest ustawa krytycznie mierzy opozycja. - To jest PiS-ologia praktyczna stosowana w Sejmie, w legislacji. Następny raz wprowadzają chaos, bałagan, zamieszanie - stwierdził bw rozmowie z TVN24 Krzysztof Brejza z PO. – Sami w tych impulsach się zaplątują, ale koszta poniosą klienci, sklepikarze, handlarze czy też osoby, które z takich punktów usługowych będą chciały skorzystać. Bowiem nikt nic nie ma świadomość na kilka dni przed 12 listopada - dodał.

- Pytanie po co to wszystko, po jak ten chaos - gadał z kolei Jakub Stefaniak, rzecznik PSL. – O ile oni [PiS- przyp. red. ] tuż przy takich prostych sprawach polegli to co dopiero tu mówić o zdobywaniu jakiś cudownych celów i udoskonaleniu świetlanej przyszłości Polski – podkreślił.

Robiąc dzionek wolny od pracy w cztery dni przed świętem PiS podzielił społeczeństwo. Stanie się to dzień wolny na rzecz niektórych obywateli tak, gwoli niektórych nie. Pytanie lub o to chodzi w świętowaniu – stwierdziła Paulina Henning – Kloska, posłanka. Nowoczesnej.

- Mężczyzna prezydent Duda razem spośród panem ministrem Sellinem i posłami PiSu kompletnie nie wiedzą co się przebieg zdarzeń. […] Widać, że to święto tworzą sami dla siebie, będą zainteresowani, aby po uciążliwej pracy nad obchodami wprowadzić święto aby sami zdołali odpocząć. – mówi Marcin Kierwiński z PO.

- Wiedzieliśmy, że zbliża się setna, wyjątkowa rocznica odzyskania niepodległości. Można wówczas było zrobić znacznie, w dużym stopniu lepiej a teraz to jest tylko kabaret i kompromitacja – podkreśla Krzysztof Paszyk z PSL.

Ustawa po przejściu poprzez parlament trafi jeszcze służące do prezydenta. Jego rzecznik już zapowiedział, że Andrzej Dudziarz ustawę podpisze.

Popularny

gospodarka w Polsce zwalnia - złoty i obligacje reaguje
Gospodarka w Polsce zwalnia - złoty i obligacje reaguje

Znamy już końcowy odczyt GUS dotyczący wzrostu PKB w III kw. Nie zaakceptować to dobre wiadomości dla wicepremiera Mateusza Morawieckiego. System gospodarczy w Polsce zwalnia i to w najgorszy z możliwych sposobów.…...

15 osób i pięć firm na Krymie skonfiskowanych poprzez Rosję zostanie objętych sankcjami UE  Informacje
15 osób i pięć firm na Krymie skonfiskowanych poprzez Rosję zostanie objętych sankcjami UE Informacje

Nowe firmy otoczone unijnymi sankcjami. Za skład mostu na Krym Rosjanie odpowiedzą Amerykanom. Minister zapowiada wprowadzenie ceł Ekspert na temat rosyjskich gigantach: to nie wydaje się być działanie biznesowe. To detal działań…...

10-lecie marki iPhone. Co zaprezentuje Apple?
10-lecie marki iPhone. Co zaprezentuje Apple?

Samsung zbiera zasłużone gratulacje za smartfony Galaxy S8 i S8+, jednak jeśli potwierdzą się doniesienia odnośnie tematu nowych, jubileuszowych iPhone'ów, Koreańczycy powinni się bać. O tym, czego możemy spodziewać się po świeżych…...