GUS: ponad 2, 5 mln Polaków na emigracji

  • Nawet milion pracowników może wybrać się z Polski. Czarny scenariusz
  • Czarny scenariusz dla gospodarki. "Ukraińcy po prostu wybiorą Niemcy"
  • Raport: Polacy preferują pracę w zagranicznych firmach
  • Ponad 12 tysięcy dób niewykorzystanego urlopu. Samorządowcy przedkładają pieniądze
  • Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych

W krańcu 2016 roku na emigracji przebywało ponad 2, 5 mln Polaków. To na temat 4, 7 procenta większą ilość wiadomości niż rok wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny.

"W końcu 2016 roku poza granicami Lokalny przebywało czasowo około 2 515 tys. mieszkańców naszego kraju, tj. o 118 tys. (4, 7 proc. ) więcej niż po 2015 roku" - napisano.

Liczba Polaków w Wielkiej Brytanii przekroczyła milion

Coraz więcej

W Europie w 2016 r. przebywało około 2 214 tys. osób, przy czym zdecydowana większość – mniej więcej 2 096 tys. – w krajach członkowskich UE.

Spośród krajów UE, najwięcej polskich emigrantów przebywało w Wielkiej Brytanii (788 tys. ), Niemczech (687 tys. ), Holandii (116 tys. ) oraz przy Irlandii (112 tys. ).

"W 2016 r. odnotowano znaczący wzrost liczby Polaków przebywających w Obszernej Brytanii oraz w Niemczech, czyli w głównych państwach docelowych emigracji z Polski w ostatnich latach. W przypadku Uk w porównaniu do 2015 r. odnotowano wzrost o 68 tys. (9, 4 proc. ), z kolei w Niemczech liczba przebywających Polaków zwiększyła się o 32 tys. (ok. 5 proc. ). Wzrost liczby przebywających czasowo Polaków zaobserwowano również przy innych krajach UE a mianowicie Austrii, Belgii, Danii, Holandii, Irlandii i Szwecji" a mianowicie napisano.

GUS szacuje, że około 80 proc. czasowych emigrantów z Lokalny przebywa za granicą jakie możliwości najmniej 12 miesięcy.

Trendy emigracji

Jak zaznacza w komunikacie GUS, a wyniki szacunku opracowanego za pośrednictwem GUS pokazują przede wszystkim trend oraz kierunki wyjazdów Polaków i nie powinny być uważane jako "twarde" dane, a jako wartości przybliżone.

"Szacunek jest utrudniony ze względu na różne systemy ewidencjonowania przepływów migracyjnych prawdziwe w poszczególnych krajach, a także różną dostępność danych na temat migracjach. Dane krajów przyjmujących, prezentujące liczbę Polaków albo osób urodzonych w Polsce obejmują również te jednostki, które wyemigrowały z Polski na stałe i nie zaakceptować są objęte powyższym względem. Poza tym, poszczególne kraje przy opracowywaniu statystyk odnoszących się migracji często uwzględniają przeróżne okresy przebywania jako wyznacznik zaliczania osoby do imigrantów. Wiele z nich stosuje kryterium 1 roku i nie prowadzi lub odrzucić publikuje statystyk migracji krótkookresowych" - dodaje GUS.

Według urzędu, analizę utrudnia również fakt, że cząstka Polaków ma podwójne obywatelstwo.

"Pewnym utrudnieniem wydaje się być też dość częsta sprawa, w której osoby po opuszczeniu Polski zmieniają kraj przebywania, wyjeżdżając np. wraz z Uk do Norwegii lub innego kraju – bardziej atrakcyjnego pod względem łatwości znalezienia pracy, oferowanych wynagrodzeń czy dostępu do szerszych świadczeń społecznych" - zastrzega GUS.

Zalążek: GUS Szacunek emigracji wraz z Polski na pobyt czasowy w latach 2004-2016 a mianowicie dane GUS

Popularny

gala Młodych Liderów - IX edycja
Gala Młodych Liderów - IX edycja

1 Grudnia w Dworu Lubomirskich w Warszawie odbędzie się IX edycja Gali Młodych Liderów, organizowana poprzez Fundację Studenckie Forum Business Centre Club, która operuje na obszarze całego państwie w największych miastach, zrzeszając…...

gDDKiA oddała odcinek S5 Poznań - Wrocław między Lesznem a Radomickiem
GDDKiA oddała odcinek S5 Poznań - Wrocław między Lesznem a Radomickiem

Duży ruch w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach w prawo jazdy. Jest propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa porozumienia z Włochami. Mieli konstruować fragmenty A1 i S3 Surowe kary za cofanie…...

gazprom «obniży cenę gazu zbytnio dzierżawę gazociągów»  Informacje
Gazprom «obniży cenę gazu zbytnio dzierżawę gazociągów» Informacje

Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE i Niemcy zyskują nowe narzędzie nacisku dzięki Gazprom Moskwa chce…...

fundusze nieruchomości w Wielkiej Bratanii po Brexicie  Nieruchomości
Fundusze nieruchomości w Wielkiej Bratanii po Brexicie Nieruchomości

Od poniedziałku już sześć funduszy inwestujących w brytyjskie nieruchomości zawiesiło możliwość umorzenia jednostek uczestnictwa i wypłaty sum powierzonych funduszowi. Domagają się owego klienci w obawie przed załamaniem na rynku nieruchomości po Brexicie.…...