Budżet 2017. Rząd przyjął projekt Szałamachy

  • 300 oraz w nowej odsłonie. "Większa pewność co do swoim ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego projektu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za ponad jednej, 6 miliarda. "Wzmocnią znamiennie nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd posiada plan na dodatkowe miliardy
  • Zmiany w PIT, lecz z warunkami

Rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2017 rok oraz strategią zarządzania długiem sektora finansów publicznych w czasach 2017–2020. Projekt przewiduje, iż nominalny wzrost przeciętnego zarobku w gospodarce narodowej wyniesie 5 proc.

Ministrowie zaakceptowali i przesłali do Sejmu projekt budżetu a mianowicie poinformowała premier Beata Szydło. Dokument zaakceptowany wstępnie poprzez rząd pod koniec sierpnia zakłada, że przyszłoroczne profity państwa wyniosą 324, 1-wszą mld zł, wydatki a mianowicie 383, 4 mld zł, deficyt ma być nie zaakceptować większy niż 59, trzy mld zł.

PKB według założeń rządu posiada wzrosnąć w przyszłym roku kalendarzowego o 3, 6 proc., deficyt sektora finansów ogólnych ma wynieść 2, 9 proc. PKB, an inflacja - 1, 3 proc.

Wzrost wynagrodzeń

Od kiedy, dla kogo i za ile? 9 rzeczy o Mieszkaniu oraz, które musisz wiedzieć

Projekt przewiduje też, że nominalny wzrost przeciętnego wynagrodzenia przy gospodarce narodowej wyniesie pięć proc., wzrost zatrudnienia przy gospodarce narodowej - 0, 7 proc., a rozwój spożycia prywatnego - po ujęciu nominalnym o pięć, 5 proc. Przyszły finanse uwzględnia również środki europejskie. Wpływy z nich określono na 60, 2 mld zł, wydatki - dzięki 69, 8 mld zł, a deficyt budżetu nakładów europejskich ustalono na szczeblu 9, 6 mld zł.

W myśl konstytucji rząd musi przyjąć i przesłać do Sejmu projekt budżetu najpóźniej na 4 miesiące przed początkiem roku budżetowego.

"W warunkach porównywalnych nominalny poziom deficytu budżetu państwa nie odbiega od momentu zaplanowanego w latach ubiegłych. Nominalny wzrost wynika wraz z tego, że w ewentualnym roku całość niedoboru środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych będzie pokryta z budżetu was w formie dotacji. Po ubiegłych latach jego cząstka była finansowana z kredyty budżetu, która nie zwiększała prognozowanego deficytu budżetu państwa. Oznacza to, że brak nie jest przesuwany do FUS, jak to miało miejsce w poprzednich latach" - głosi komunikat resortu.

Ministerstwo zapowiada także zmiany dotyczące wieku emerytalnego oraz podwyższenie od 1-wszą marca 2017 r. najniższej emerytury do 1000 zł. Ma zostać również nienaniesiona gwarantowana podwyżka waloryzacyjna na temat 10 zł.

Budżet Szałamachy

Minister finansów Ryszard Szałamacha ocenił niedawno, że przyjęty pod koniec sierpnia budżet'17 jest "ambitny i realistyczny", bo umożliwia realizację polityki społecznej i gospodarczej rządu, a zarazem jest poważny z punktu widzenia zasobów.

Podczas prezentacji budżetu na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego Szałamacha mówił m. in., że w 2017 roku nie ma jakiegokolwiek bądź zagrożenia dla programu Bliscy 500 plus ani np. dla programu bezpłatnych medykamentów dla seniorów powyżej 75 lat. Możliwe też stanie się, według ministra, obniżenie stuleciu emerytalnego od IV kwartału 2017 r.

Więcej z podatków

W planie ustawy budżetowej uwzględniono planowane jednorazowe dodatki pieniężne dla najgorzej uposażonych emerytów jak i również rencistów, zwiększone nakłady w obronę narodową oraz infrastrukturę drogową i kolejową, podwyższone świadczenia pielęgnacyjne, zasiłki rodzime oraz progi dochodowe przy świadczeniach rodzinnych i większe dofinansowanie do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

Dochody, jak mówił minister, mają być wyższe m. in. dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego.

Podczas posiedzenia rząd zajmie się też planem dotyczącym zakresu mianowań urzędników w służbie cywilnej na lata 2017-2019.

"Rada Ministrów przyjęła wniosek w sprawie wypłaty 70 proc. zaliczek dopłat bezpośrednich za 2016 r., przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi"- napisano w komunikacie.

Popularny

bloomberg: Polska najlepszym miejscem na rzecz biznesu w Europie Zachodniej i Azji Cetralnej  Informacje
Bloomberg: Polska najlepszym miejscem na rzecz biznesu w Europie Zachodniej i Azji Cetralnej Informacje

Polska to najistotniejsze miejsce do prowadzenia funkcjonowania gospodarczej w rejonie Europa Wschodnia-Azja Centralna - wypływa z sondażu przeprowadzonego za pośrednictwem agencję Bloomberg. Doceniono nas za rozwijający się zbyt konsumentów oraz coraz wyższą infrastrukturę.…...

borys Budka i Michał Wójcik o 500 plus w «Faktach po Faktach»
Borys Budka i Michał Wójcik o 500 plus w «Faktach po Faktach»

500 plus także na pierwsze dziecko. Jest postanowienie komisji senackiej Osiem odmian w programie 500 plus Zmiany w 500 dodatkowo. Projekt ma trafić "w przyszłym tygodniu" do Sejmu Trzecie urodziny…...

branża deweloperska przeżywa boom
Branża deweloperska przeżywa boom

Przez siedem miesięcy tego r. oddano do użytkowania 93 tys. 427 mieszkań, o 7, 9 proc. większą ilość niż w tym samym okresie zeszłego roku a mianowicie podał Główny Urząd Typowy. Branża deweloperska…...

bitcoin czy złoto? Goldman Sach typuje lepszą inwestycję
Bitcoin czy złoto? Goldman Sach typuje lepszą inwestycję

Według Goldman Bilstein złoto wygrywa z bitcoinem, jeśli weźmiemy pod atencję kilka charakterystycznych cech każdego pieniądza. - To strach i bogactwo od lat napędzają cenę kruszcu - piszą ekonomiści GS. Dlaczego?…...