Budżet 2017. Rząd przyjął projekt Szałamachy

  • 300 oraz w nowej odsłonie. "Większa pewność co do swoim ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego projektu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za ponad jednej, 6 miliarda. "Wzmocnią znamiennie nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd posiada plan na dodatkowe miliardy
  • Zmiany w PIT, lecz z warunkami

Rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2017 rok oraz strategią zarządzania długiem sektora finansów publicznych w czasach 2017–2020. Projekt przewiduje, iż nominalny wzrost przeciętnego zarobku w gospodarce narodowej wyniesie 5 proc.

Ministrowie zaakceptowali i przesłali do Sejmu projekt budżetu a mianowicie poinformowała premier Beata Szydło. Dokument zaakceptowany wstępnie poprzez rząd pod koniec sierpnia zakłada, że przyszłoroczne profity państwa wyniosą 324, 1-wszą mld zł, wydatki a mianowicie 383, 4 mld zł, deficyt ma być nie zaakceptować większy niż 59, trzy mld zł.

PKB według założeń rządu posiada wzrosnąć w przyszłym roku kalendarzowego o 3, 6 proc., deficyt sektora finansów ogólnych ma wynieść 2, 9 proc. PKB, an inflacja - 1, 3 proc.

Wzrost wynagrodzeń

Od kiedy, dla kogo i za ile? 9 rzeczy o Mieszkaniu oraz, które musisz wiedzieć

Projekt przewiduje też, że nominalny wzrost przeciętnego wynagrodzenia przy gospodarce narodowej wyniesie pięć proc., wzrost zatrudnienia przy gospodarce narodowej - 0, 7 proc., a rozwój spożycia prywatnego - po ujęciu nominalnym o pięć, 5 proc. Przyszły finanse uwzględnia również środki europejskie. Wpływy z nich określono na 60, 2 mld zł, wydatki - dzięki 69, 8 mld zł, a deficyt budżetu nakładów europejskich ustalono na szczeblu 9, 6 mld zł.

W myśl konstytucji rząd musi przyjąć i przesłać do Sejmu projekt budżetu najpóźniej na 4 miesiące przed początkiem roku budżetowego.

"W warunkach porównywalnych nominalny poziom deficytu budżetu państwa nie odbiega od momentu zaplanowanego w latach ubiegłych. Nominalny wzrost wynika wraz z tego, że w ewentualnym roku całość niedoboru środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych będzie pokryta z budżetu was w formie dotacji. Po ubiegłych latach jego cząstka była finansowana z kredyty budżetu, która nie zwiększała prognozowanego deficytu budżetu państwa. Oznacza to, że brak nie jest przesuwany do FUS, jak to miało miejsce w poprzednich latach" - głosi komunikat resortu.

Ministerstwo zapowiada także zmiany dotyczące wieku emerytalnego oraz podwyższenie od 1-wszą marca 2017 r. najniższej emerytury do 1000 zł. Ma zostać również nienaniesiona gwarantowana podwyżka waloryzacyjna na temat 10 zł.

Budżet Szałamachy

Minister finansów Ryszard Szałamacha ocenił niedawno, że przyjęty pod koniec sierpnia budżet'17 jest "ambitny i realistyczny", bo umożliwia realizację polityki społecznej i gospodarczej rządu, a zarazem jest poważny z punktu widzenia zasobów.

Podczas prezentacji budżetu na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego Szałamacha mówił m. in., że w 2017 roku nie ma jakiegokolwiek bądź zagrożenia dla programu Bliscy 500 plus ani np. dla programu bezpłatnych medykamentów dla seniorów powyżej 75 lat. Możliwe też stanie się, według ministra, obniżenie stuleciu emerytalnego od IV kwartału 2017 r.

Więcej z podatków

W planie ustawy budżetowej uwzględniono planowane jednorazowe dodatki pieniężne dla najgorzej uposażonych emerytów jak i również rencistów, zwiększone nakłady w obronę narodową oraz infrastrukturę drogową i kolejową, podwyższone świadczenia pielęgnacyjne, zasiłki rodzime oraz progi dochodowe przy świadczeniach rodzinnych i większe dofinansowanie do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

Dochody, jak mówił minister, mają być wyższe m. in. dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego.

Podczas posiedzenia rząd zajmie się też planem dotyczącym zakresu mianowań urzędników w służbie cywilnej na lata 2017-2019.

"Rada Ministrów przyjęła wniosek w sprawie wypłaty 70 proc. zaliczek dopłat bezpośrednich za 2016 r., przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi"- napisano w komunikacie.

Popularny

apple obniża ceny. Zmiana strategii cenowej
Apple obniża ceny. Zmiana strategii cenowej

Przez lata interesanci iPhone'ów, iPadów czy Maców narzekali na "podatek Apple". Czyli nadwyżkę pieniężną, którą należało uiścić za urządzenie i oprogramowanie tej spółki, choć u konkurencji było taniej. Apple zapracował…...

autonomiczne samochody - jak wyszkolić je moralnych wyborów?
Autonomiczne samochody - jak wyszkolić je moralnych wyborów?

Autonomiczne samochody mają w swoim założeniu radykalnie zmniejszyć liczbę wypadków, zwłaszcza tych zabójczych. Ale wszystkiego przewidzieć i zautomatyzować się nie da. Pytanie, jak zachowa się, a jak powinien oszczędzić się taki samochód…...

arkadiusz Szcześniak o prezydenckim projekcie ustawy frankowej  Pieniądze
Arkadiusz Szcześniak o prezydenckim projekcie ustawy frankowej Pieniądze

Raty kredytów frankowych potrafią wzrosnąć do rekordowego poziomu Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą periodu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa…...

ankieta: kierowcy wolą dbać na temat wygląd auta niż swoim stan techniczny  Moto
Ankieta: kierowcy wolą dbać na temat wygląd auta niż swoim stan techniczny Moto

Prawie 2-ie trzecie ankietowanych właścicieli aut myje swoje auta przeciętnie raz na dwa tygodnie. Rzadko natomiast kontrolują forma opon czy prawidłowe zestawienie świateł - wynika z ankiety, przeprowadzonej wśród parcypantów darmowych przeglądów…...