GDDKiA oddała odcinek S5 Poznań - Wrocław między Lesznem a Radomickiem

  • Duży ruch w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej
  • Zmiany w egzaminach w prawo jazdy. Jest propozycja ministerstwa
  • GDDKiA zrywa porozumienia z Włochami. Mieli konstruować fragmenty A1 i S3
  • Surowe kary za cofanie licznika. Prezydent podpisał ustawę
  • Z Trójmiasta do granicy z Czechami w 5 godzin. Jest umowa na ostatni odcinek A1

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w piątek oddała do użytku 19-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S5 między Lesznem a Radomickiem. Według zapowiedzi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad cała trasa Poznań a mianowicie Wrocław będzie gotowa w przyszłym roku, po oddaniu do użytku trzech wykonywanych odcinków.

Realizacja S5 na odcinku od Radomicka do Leszna kosztowała ponad 443 mln zł.

Udostępniony fragment drogi ekspresowej łączy się z oddanym na wstępie października odcinkiem Leszno - Kaczkowo o długości 9, 5 km, jak pozwala ominąć zakorkowane środku Leszna.

GDDKiA poinformowała w komunikacie, że za sprawą nowo oddanej trasie kierowcy zaoszczędzą co najmniej kilkanaście minut.

Pierwsze samochody już jadą S5 Radomicko- Leszno @GDDKiA @MI_GOV_PL @MIR_GOV_PL @CUPT_gov_pl #ŁączymyPolskę pic. twitter. com/KrrGQCDEAx

— GDDKiA Poznan (@GDDKiA_Poznan) 9 listopada 2018

Droga ekspresowa S5

W ramach inwestycji wybudowana została dwujezdniowa droga ekspresowa z dwoma pasami aliansu i rezerwą pod dobudowę trzeciego pasa. Powstały więcej niż jeden węzły drogowe: Święciechowa i Leszno Zachód, umożliwiające powiązanie z drogami lokalnymi a także DK12 Wschowa - Leszno - Gostyń.

Drogowe "last minute". Spora kwota na inwestycje

Zbudowano dwa miejsca obsługi podróżnych, 16 obiektów inżynierskich, internet dróg dojazdowych i wyekwipowania bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Aby zapewnić przejezdność przy ciągu drogi krajowej numer 5 na połączeniu z oddanym odcinkiem S5, kierowcy skorzystają z przejazdu za pośrednictwem węzeł Lipno realizowanego ramach kolejnego kontraktu.

"Nowy odcinek trasy S5 nie tylko skróci czas przejazdu jak i również poprawi komfort podróży. Odrzucić bez znaczenia jest także korzyść dla mieszkańców Leszna i Lipna, ponieważ zdecydowanie zmniejszy się ruch tranzytowy w tych miejscowościach, jakie możliwości spowoduje zmniejszenie hałasu jak i również zanieczyszczeń powietrza oraz podwyższy bezpieczeństwo na lokalnych drogach" - podała GDDKiA.

Jak każda nowa droga, oddany odcinek S5 przyczyni się do rozwoju stref aktywizacji gospodarczej wokół węzłów drogowych i rozwoju oszczędnego regionu leszczyńskiego" - dodano.

W ramach realizacji S5 Poznań - Wrocław w budowie są jeszcze 3 odcinki: Poznań - Wronczyn (16, 5 km), który ma być ukończony przy tym roku, oraz Wronczyn - Kościan Południe (18, 9 km) i Kościan Południe - Radomicko (15, 7 km), których ukończenie jest planowane w pozostałej połowie przyszłego roku.

S5 docelowo połączy Oryginalne Marzy (A1), Bydgoszcz, Poznań (A2) i Wrocław (A8) oraz zapewni sprawną komunikację pomiędzy województwami dolnośląskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim.

Popularny

dżihadyści zaatakowali największą iracką rafinerię. Co z cenami ropy?  Surowce
Dżihadyści zaatakowali największą iracką rafinerię. Co z cenami ropy? Surowce

"Ruch jest jeden jak i również banalny". PO apeluje do odwiedzenia rządu w sprawie opłat paliw Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne" "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Nasz kraj wstrzymała odbiór…...

eksperci: leki biopodobne to szansa dla polskiego przemysłu farmaceutycznego. Jesteśmy liderem  Informacje
Eksperci: leki biopodobne to szansa dla polskiego przemysłu farmaceutycznego. Jesteśmy liderem Informacje

Tzw. leki biopodobne są tak samo bezpieczne w użyciu i wykazują owe same korzyści terapeutyczne, jak biologiczne leki innowacyjne – powiedział we wtorek na konferencji w stolicy polski wiceminister stanu zdrowia Igor…...

eBC przygotowuje się na wyjście Grecji ze strefy   Ze świata
EBC przygotowuje się na wyjście Grecji ze strefy Ze świata

Przedłużające się rokowania pomiędzy Atenami z ministrami finansów strefy euro ws. programu pomocowego sprawiły, iż Europejski Bank Centralny przygotowuje plan na wypadek rozwiązania Grecji z unii walutowej - pisze "Spiegel". Premier Grecji Aleksis…...

ekonomiści: linia kredytowa z MFW droga, ale raczej potrzebna  Ze świata
Ekonomiści: linia kredytowa z MFW droga, ale raczej potrzebna Ze świata

Według ekonomistów, linia finansowa z MFW może być traktowana jako polisa aktuarialna do wykorzystania w sytuacji nieprzewidzianych turbulencji. Są również opinie, że jest kobieta drogim i bardzo ograniczonym stabilizatorem finansów. Polska…...