Ceny masła rosną. Będzie dziesięć zł za kostkę?

  • Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych
  • Koniec ze zmianą periodu? Komisja Europejska przedstawi propozycję
  • W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa
  • Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola kupuje znakomitą sieć kawiarni

Rośnie ryzyko, że zeszłoroczne rekordy cen masła zostaną pobite, a kostka może osiągać cenę 8-9 czy nawet dziesięciu złotych. - W hurcie, na głównych unijnych rynkach, masło już kosztuje o kilkanaście procent więcej niż rok temu. Cenowy zenit w sklepach może nadejść jesienią - uważa Marcin Lipka, główny analityk Naciągacz. pl.

Dane Komisji Europejskiej z początku czerwca wskazują, że średnie hurtowe ceny masła w Unii wzrosły w stosunku rocznym o 19 proc. i za kilogram sięgają już 5, 8 euro (25 zł). Podobne zmiany można dostrzec również na krajowym podwórku. Ostatni biuletyn z rynku mleka wydawany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wskazuje, że masło wyceniane jest na 22, 5 zł/kg, czyli o 15 proc. więcej niż z początku czerwca ubiegłego roku.

Rating Polski bez odmian. Perspektywa stabilna

Co dalej?

W zeszłym roku szczyt wzrostów wartości zakupu masła przypadł dzięki październik. Według danych GUS średnio 200 gr kostka kosztowała w Polsce szóstej, 08 zł, a po województwie zachodniopomorskim 7, 55 zł (dwa razy więcej niż w 2015 roku, kiedy było to 3, 79 zł).

- Do tych szczytów nieszczęśliwie już niewiele brakuje, natomiast sezonowy wyskok cen, mając na uwadze ostatni rok, prawdopodobnie jest jeszcze przed nami - uważa Marcin Lipka.

Uwzględniając historyczne ceny hurtowe i detaliczne, sprzedawany na giełdach surowiec stanowi przeciętnie ok. 68 proc. finalnego kosztu zakupu masła na rzecz konsumenta. Jeżeli więc teraz popularny tłuszcz kosztuje w hurcie 22, 5 zł/kg, to oznacza, że po detalu jego cena w przełomie czerwca i czerwca może sięgnąć 33 zł/kg, czyli 6, 6 zł za 200-gramową kostkę. - Gdy weźmiemy poprawkę na różnice w cenach między województwami i zmieniającą się marżę, nie powinna naszą firmę dziwić cena oscylująca w obrębie 7 zł - mniema Marcin Lipka.

10 zł za kostkę?

Od marca do początku czerwca ceny masła w dziedzinie europejskim i krajowym istnieją średnio ok. 15-20 proc. wyższe niż rok wstecz. Gdyby ten trend się utrzymał, wtedy można wypatrywać, że w Polsce hurtowe notowania sięgną wczesną jesienią 30 zł za kg, a więc w detalu zobaczylibyśmy wartości zbliżone do 12, 8 zł za kostkę. W niektórych województwach bytowałby to ponad 9 złotych, a w droższych sklepach nawet 10 zł. Czy ten pesymistyczny scenariusz się spełni?

Zalążek: Ministerstwo Rolnictwa i Wzrostu Wsi Średnie miesięczne koszty sprzedaży masła

Negatywne trendy może wspierać mocny wzrost importu z Chin, który według danych publikowanych przez KE wzrósł globalnie o 30 proc. (z samej UE o 5 proc. ) w I kwartale tego roku przy porównaniu do analogicznego sezonu ubiegłego roku. Unia generalnie także eksportowała więcej masła (o 14 proc. ) niż przed rokiem, natomiast produkcja była tylko o 1, 7 proc. wyższa, co może oznaczać zwiększone ryzyko braku surowca na wspólnym rynku i lepsze ceny na Starym Kontynencie.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa Ceny sprzedaży masła i mleka w proszku

Trzeba przywyknąć?

Na pierwszy rzut oczek nieco lepiej z miejsca widzenia konsumentów wygląda sytuacja po ostatniej aukcji masła (Global Dairy Trade), w którym miejscu ceny spadły o 3, 5 proc. Może wówczas sugerować, że rynek międzynarodowy zaczyna się stabilizować. Mniej optymistyczny co do tych wydarzeń jest jednak Nathan Penny, starszy ekonomista rynku rolnego z nowozelandzkiego banku ASB (Nowa Zelandia to największy eksporter nabiału w świecie). Penny, który trafnie przewidział wzrosty cen masła rok temu, uważa, hdy spadki cen są przejściowe, a „globalne braki masła pozostają dotkliwe i przypuszczalnie spowodują podniesienie cen w kolejnych miesiącach”.

- Należy więc przyzwyczaić się do cen masła po granicach 6, 5-7, 0 zł za kostkę i liczyć się z tymże, że wzmożony popyt ogólnoświatowy przy nadal niedostatecznej podaży może wywindować ceny przy kolejnych miesiącach blisko granicy 8-9 zł, a tu i ówdzie nawet 10 zł zbytnio 200 gr popularnego smarowidła - uważa Marcin Lipka.

Popularny

buty CEO firm technologicznych z Krzemowej Doliny
Buty CEO firm technologicznych z Krzemowej Doliny

Mieszkańcy Krzemowej Doliny nie będą znani ze specjalnej dbałości o modę - królują tam jeansy, t-shirt jak i również bluzy z kapturem. Ale nawet tam, gdzie ubiór nie ma wielkiego sensu…...

bruksela wbija ostatni gwóźdź do trumny papierosów  Informacje
Bruksela wbija ostatni gwóźdź do trumny papierosów Informacje

Ministrowie krajów UE przyjęli w piątek nowelizację dyrektywy tytoniowej. Przewiduje pani m. in., że 65 proc. powierzchni opakowań papierosów zajmować będą ostrzeżenia lecznicze. Według dyrektywy w 2020 r. z rynku…...

budżet 2017. Rząd przyjął projekt Szałamachy
Budżet 2017. Rząd przyjął projekt Szałamachy

300 oraz w nowej odsłonie. "Większa pewność co do swoim ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego projektu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad jednej, 6 miliarda. "Wzmocnią znamiennie nasze…...

burberry zmienia CEO i reorganizuje luksusowy biznes
Burberry zmienia CEO i reorganizuje luksusowy biznes

Marco Gobbetti, dotychczasowy szef francuskiej, luksusowej marki ubrań Celine, zastąpi Christophera Baileya na stanowisku prezesa jakiejś z najbardzije ekskluzywnych brytyjskich firm - Burberry. Jednocześnie wymieniono CFO (Chief Financial Officer) Carola Fairweathera…...