Ceny masła rosną. Będzie dziesięć zł za kostkę?

  • Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych
  • Koniec ze zmianą periodu? Komisja Europejska przedstawi propozycję
  • W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa
  • Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola kupuje znakomitą sieć kawiarni

Rośnie ryzyko, że zeszłoroczne rekordy cen masła zostaną pobite, a kostka może osiągać cenę 8-9 czy nawet dziesięciu złotych. - W hurcie, na głównych unijnych rynkach, masło już kosztuje o kilkanaście procent więcej niż rok temu. Cenowy zenit w sklepach może nadejść jesienią - uważa Marcin Lipka, główny analityk Naciągacz. pl.

Dane Komisji Europejskiej z początku czerwca wskazują, że średnie hurtowe ceny masła w Unii wzrosły w stosunku rocznym o 19 proc. i za kilogram sięgają już 5, 8 euro (25 zł). Podobne zmiany można dostrzec również na krajowym podwórku. Ostatni biuletyn z rynku mleka wydawany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wskazuje, że masło wyceniane jest na 22, 5 zł/kg, czyli o 15 proc. więcej niż z początku czerwca ubiegłego roku.

Rating Polski bez odmian. Perspektywa stabilna

Co dalej?

W zeszłym roku szczyt wzrostów wartości zakupu masła przypadł dzięki październik. Według danych GUS średnio 200 gr kostka kosztowała w Polsce szóstej, 08 zł, a po województwie zachodniopomorskim 7, 55 zł (dwa razy więcej niż w 2015 roku, kiedy było to 3, 79 zł).

- Do tych szczytów nieszczęśliwie już niewiele brakuje, natomiast sezonowy wyskok cen, mając na uwadze ostatni rok, prawdopodobnie jest jeszcze przed nami - uważa Marcin Lipka.

Uwzględniając historyczne ceny hurtowe i detaliczne, sprzedawany na giełdach surowiec stanowi przeciętnie ok. 68 proc. finalnego kosztu zakupu masła na rzecz konsumenta. Jeżeli więc teraz popularny tłuszcz kosztuje w hurcie 22, 5 zł/kg, to oznacza, że po detalu jego cena w przełomie czerwca i czerwca może sięgnąć 33 zł/kg, czyli 6, 6 zł za 200-gramową kostkę. - Gdy weźmiemy poprawkę na różnice w cenach między województwami i zmieniającą się marżę, nie powinna naszą firmę dziwić cena oscylująca w obrębie 7 zł - mniema Marcin Lipka.

10 zł za kostkę?

Od marca do początku czerwca ceny masła w dziedzinie europejskim i krajowym istnieją średnio ok. 15-20 proc. wyższe niż rok wstecz. Gdyby ten trend się utrzymał, wtedy można wypatrywać, że w Polsce hurtowe notowania sięgną wczesną jesienią 30 zł za kg, a więc w detalu zobaczylibyśmy wartości zbliżone do 12, 8 zł za kostkę. W niektórych województwach bytowałby to ponad 9 złotych, a w droższych sklepach nawet 10 zł. Czy ten pesymistyczny scenariusz się spełni?

Zalążek: Ministerstwo Rolnictwa i Wzrostu Wsi Średnie miesięczne koszty sprzedaży masła

Negatywne trendy może wspierać mocny wzrost importu z Chin, który według danych publikowanych przez KE wzrósł globalnie o 30 proc. (z samej UE o 5 proc. ) w I kwartale tego roku przy porównaniu do analogicznego sezonu ubiegłego roku. Unia generalnie także eksportowała więcej masła (o 14 proc. ) niż przed rokiem, natomiast produkcja była tylko o 1, 7 proc. wyższa, co może oznaczać zwiększone ryzyko braku surowca na wspólnym rynku i lepsze ceny na Starym Kontynencie.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa Ceny sprzedaży masła i mleka w proszku

Trzeba przywyknąć?

Na pierwszy rzut oczek nieco lepiej z miejsca widzenia konsumentów wygląda sytuacja po ostatniej aukcji masła (Global Dairy Trade), w którym miejscu ceny spadły o 3, 5 proc. Może wówczas sugerować, że rynek międzynarodowy zaczyna się stabilizować. Mniej optymistyczny co do tych wydarzeń jest jednak Nathan Penny, starszy ekonomista rynku rolnego z nowozelandzkiego banku ASB (Nowa Zelandia to największy eksporter nabiału w świecie). Penny, który trafnie przewidział wzrosty cen masła rok temu, uważa, hdy spadki cen są przejściowe, a „globalne braki masła pozostają dotkliwe i przypuszczalnie spowodują podniesienie cen w kolejnych miesiącach”.

- Należy więc przyzwyczaić się do cen masła po granicach 6, 5-7, 0 zł za kostkę i liczyć się z tymże, że wzmożony popyt ogólnoświatowy przy nadal niedostatecznej podaży może wywindować ceny przy kolejnych miesiącach blisko granicy 8-9 zł, a tu i ówdzie nawet 10 zł zbytnio 200 gr popularnego smarowidła - uważa Marcin Lipka.

Popularny

afera w KNF. Szef KNF Jacek Jastrzębski: trwa rewizja wewnętrzna
Afera w KNF. Szef KNF Jacek Jastrzębski: trwa rewizja wewnętrzna

Ustawa o wzmocnieniu nadzoru to bardzo potrzebna i największa reforma Komisji Nadzoru Finansowego od momentu jej utworzenia - rzekł przewodniczący KNF profesor Jacek Jastrzębski. Zaznaczył, że po Urzędzie Komisji trwa aktualnie kontrola…...

akcesoria do wina. Designerskie i praktyczne
Akcesoria do wina. Designerskie i praktyczne

Wino, nazywane nektarem bogów, to trunek doskonały na każdą okazję. Podczas serwowania tego napoju powinno się zadbać o otoczkę, za pomocą której stworzysz odpowiedni humor. Te akcesoria do przekroczenie z pewnością pozwolą…...

analityk agencji ratingowej SP o cieciu unijnych środków na rzecz Polski
Analityk agencji ratingowej SP o cieciu unijnych środków na rzecz Polski

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na równoczesne miliardy Koniec gorszych towarów dla Polaków? "Podejrzewam, iż niewiele się zmieni" Polska gospodarka pod lupą…...

alstom oficjalnie: GE daje dwunastu, 5 mld euro, analizujemy  Informacje
Alstom oficjalnie: GE daje dwunastu, 5 mld euro, analizujemy Informacje

Amerykański koncern General Electric (GE) zaoferował 12, 5 mld euro za przejęcie działki energetycznej Alstomu - poinformowała w środę ta francuska firma. Dzień wcześniej złożenie Francuzom oferty zapowiedział niemiecki Siemens, stawiając…...