CASE: luka w VAT w naszym kraju spadła do 7, 2 proc. w 2018 roku

Luka po VAT w Polsce spadła z poziomu 14, siedmiu procent w 2017 dwanaście miesięcy do 7, 2 % w 2018 roku. Wówczas oznacza poziom 13, 12 miliarda złotych - poinformowało Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, powołując się na swoje szacunki.

"Według szybkich szacunków CASE – Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, luka w VAT w Polsce spadła z 14, 7 proc. w 2017 r. do 7, 2 proc. w 2018 r. To oznacza, że w ciągu dwóch latek luka zmniejszyła się spośród 36, 9 miliarda zł w 2016 r. do 13, 8 miliarda zł w 2018 r. " - napisano w komunikacie CASE.

Premier: nasze państwo walka z oszustwami VAT została doceniona

Szacunki luki VAT

Instytucja tłumaczy, że swoje szacunki utrzymuje na danych Głównego Urzędu Statystycznego, Ministerstwa Finansów oraz pełnych szacunkach luki po VAT z 2016 r., które CASE opracowało gwoli Komisji Europejskiej, a także na założeniu stałej wydajnej stopy podatkowej w sezonie 2016-2018.

Dodano, hdy pełne szacunki luki będę opublikowane przez KE po późniejszym terminie.

Jak wyjaśnia CASE, luka w VAT to różnica pomiędzy zobowiązaniami z tytułu VAT a tym, co rzeczywiście wpływa do budżetu państwa. W skład luki wchodzi szereg zjawisk, w tym unikanie opodatkowania, uchylanie się od płacenia podatków i nadużycia, które ostatnimi czasy w Unii Europejskiej przybrały odmianę tzw. karuzeli VAT-owskich, wykorzystujących ciąg powiązanych podmiotów, firmy słupy i opodatkowanie stawką zerową handlu wewnątrzwspólnotowego.

"Tak szybki spadek luki nie był obserwowany przy żadnym kraju UE w ostantnim czasie, a luka w VAT zmalała w Polsce do odwiedzenia poziomu notowanego w 2016 roku w Austrii, Danii czy Finlandii. Wyższa ściągalność VAT w Polsce jest wyraźnie związana ze rozwojem dyscypliny płacenia podatków i spadkiem skali wyłudzeń" a mianowicie tłumaczy cytowany w komunikacie dyrektor naukowy ds. polityki fiskalnej w CASE jak i również kierownik zespołu przygotowującego raport na zlecenie KE dr Grzegorz Poniatowski.

"Niewątpliwe zasługi"

- Systemy informatyczne wdrożone przez MF miały w tym niewątpliwe zasługi. Optymistyczne dane dotyczące przychodów i zwrotów VAT wskazują na sukces, ale również pokazują, że dużym wyzwaniem będzie dalsza szybka naprawa ściągalności VAT – uważa Poniatowski.

Zgodnie z informacją, CASE od 2012 roku liczy lukę po VAT na zlecenie Komisji Europejskiej.

Z ubiegłorocznego raportu, który dotyczył luki w 2016 r., wynika że 22 kraje UE, w tym Polska, zmniejszyły lukę.

Unijna luka zmalała o ponad dziesięć mld euro w zestawieniu do 2015 r. i o ponad 20 mld euro względem 2012 r. "W ujęciu procentowym znaczy to spadek luki spośród 13, 2 proc. w 2015 r. do 12, 3 proc. w 2016 r. Jest to najdogodniejszy wynik od 2012 r. W przypadku Polski wyrwa VAT w 2016 r. zmniejszyła się o trzech, 5 punktu procentowego w porównaniu do 2015 r., co stanowiło 5, pięć mld złotych" - wyjaśniono.

"Bezprecedensowa redukcja"

Komunikat CASE skomentował na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. "Wyliczenia CASE - bezprecedensowa redukcja luki VAT o 23 mld zł w dwa lata! - tylko utwierdzają nas w tym, hdy w walce z oszustwami VAT wybraliśmy właściwe rozwiązania, które polepszyły standard życia Polaków i o które dziś pytają nas dyrektora z całego świata" a mianowicie napisał.

Wyliczenia CASE - bezprecedensowa redukcja luki VAT o 23 mld zł w dwa lata! - tylko utwierdzają nas w tym, że po walce z oszustwami VAT wybraliśmy właściwe rozwiązania, które polepszyły standard życia Młodych polaków i o które dziś pytają nas przywódcy z na całym świecie.

— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) March pięć, 2019

Kwestionowane szacunki

Pod koniec grudnia Andrzej Bratkowski, były członek RPP, obecnie ekspert sejmowej komisji śledczej do spraw VAT spośród rekomendacji Platformy Obywatelskiej, i Ludwik Kotecki, były wiceminister finansów i były podstawowy ekonomista Ministerstwa Finansów zbyt poprzedniego rządu, przygotowali prywatny raport dotyczący luki w VAT.

Jak podkreślili ekonomiści, celem raportu wydaje się przede wszystkim wyjaśnienie nieporozumień narosłych wokół wykorzystania istniejących szacunków luki VAT do analizy skali i pobudek przestępstw związanych z podatkiem VAT, w tym krytyczna analiza szacunków luki VAT opracowywanych przez Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych na zlecenie Komisji Europejskiej.

– Odrzucić ma podstaw do twierdzeń, że luka VAT rosła w czasie (2008-2015 - red. ). Problemy aktualnie rozdmuchiwane i przypisywane rządom PO–PSL istniały wcześniej i są nadal. Nawet obecnie zgodnie z szacunkami rządu luka jest wysoka, mimo że warunki do jej zmniejszania są lepsze niż w czasach kryzysu – podkreślił Andrzej Bratkowski w wypowiedzi na rzecz "Dziennika Gazety Prawnej".

– Próba oczyszczenia luki VAT z wahań cyklicznych, czyli zmian sytuacji gospodarczej, nie oszustw i przegiąć, prowadzi do konkluzji, hdy poziom luki był po całym okresie 2005–2015 względnie stabilny, z minimalną tendencją do obniżania się – ocenił w grudniu Kotecki.

"Uzyskane wyniki nie oznaczają, że w Naszym kraju nie posiadamy do czynienia spośród poważnymi ubytkami dochodów wraz z VAT spowodowanymi działalnością przestępczą. Wskazują jedynie, że problem ten w równym zakresie dotyczy lat 2008–2015, jak i wcześniejszych" - sprawdzono w raporcie.

Popularny

brexit. Pełnomocnik premiera: nie ma obaw o los Młodych polaków na Wyspach Brytyjskich
Brexit. Pełnomocnik premiera: nie ma obaw o los Młodych polaków na Wyspach Brytyjskich

Nie ma trwogi o los Polaków w Wyspach Brytyjskich - zapewnił pełnomocnik premiera do rzeczy Centrum Analiz Strategicznych profesor Waldemar Paruch. Wskazał, hdy gwarantuje to wynegocjowane porozumie UE27 w sprawie…...

bruksela wbija ostatni gwóźdź do trumny papierosów  Informacje
Bruksela wbija ostatni gwóźdź do trumny papierosów Informacje

Ministrowie krajów UE przyjęli w piątek nowelizację dyrektywy tytoniowej. Przewiduje pani m. in., że 65 proc. powierzchni opakowań papierosów zajmować będą ostrzeżenia lecznicze. Według dyrektywy w 2020 r. z rynku…...

bruksela pozywa Polskę. Za niewdrożenie dyrektywy o likwidacji banków  Prawo
Bruksela pozywa Polskę. Za niewdrożenie dyrektywy o likwidacji banków Prawo

Komisja Europejska skierowała do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawę przeciwko Polsce za niewdrożenie do krajowego prawa przepisów unijnych dotyczących renowacji oraz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków. Przepisy dyrektywy BRRD, która wydaje się zasadniczym…...

budżet 2017. Rząd przyjął projekt Szałamachy
Budżet 2017. Rząd przyjął projekt Szałamachy

300 oraz w nowej odsłonie. "Większa pewność co do swoim ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego projektu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad jednej, 6 miliarda. "Wzmocnią znamiennie nasze…...