CASE: luka w VAT w naszym kraju spadła do 7, 2 proc. w 2018 roku

Luka po VAT w Polsce spadła z poziomu 14, siedmiu procent w 2017 dwanaście miesięcy do 7, 2 % w 2018 roku. Wówczas oznacza poziom 13, 12 miliarda złotych - poinformowało Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, powołując się na swoje szacunki.

"Według szybkich szacunków CASE – Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, luka w VAT w Polsce spadła z 14, 7 proc. w 2017 r. do 7, 2 proc. w 2018 r. To oznacza, że w ciągu dwóch latek luka zmniejszyła się spośród 36, 9 miliarda zł w 2016 r. do 13, 8 miliarda zł w 2018 r. " - napisano w komunikacie CASE.

Premier: nasze państwo walka z oszustwami VAT została doceniona

Szacunki luki VAT

Instytucja tłumaczy, że swoje szacunki utrzymuje na danych Głównego Urzędu Statystycznego, Ministerstwa Finansów oraz pełnych szacunkach luki po VAT z 2016 r., które CASE opracowało gwoli Komisji Europejskiej, a także na założeniu stałej wydajnej stopy podatkowej w sezonie 2016-2018.

Dodano, hdy pełne szacunki luki będę opublikowane przez KE po późniejszym terminie.

Jak wyjaśnia CASE, luka w VAT to różnica pomiędzy zobowiązaniami z tytułu VAT a tym, co rzeczywiście wpływa do budżetu państwa. W skład luki wchodzi szereg zjawisk, w tym unikanie opodatkowania, uchylanie się od płacenia podatków i nadużycia, które ostatnimi czasy w Unii Europejskiej przybrały odmianę tzw. karuzeli VAT-owskich, wykorzystujących ciąg powiązanych podmiotów, firmy słupy i opodatkowanie stawką zerową handlu wewnątrzwspólnotowego.

"Tak szybki spadek luki nie był obserwowany przy żadnym kraju UE w ostantnim czasie, a luka w VAT zmalała w Polsce do odwiedzenia poziomu notowanego w 2016 roku w Austrii, Danii czy Finlandii. Wyższa ściągalność VAT w Polsce jest wyraźnie związana ze rozwojem dyscypliny płacenia podatków i spadkiem skali wyłudzeń" a mianowicie tłumaczy cytowany w komunikacie dyrektor naukowy ds. polityki fiskalnej w CASE jak i również kierownik zespołu przygotowującego raport na zlecenie KE dr Grzegorz Poniatowski.

"Niewątpliwe zasługi"

- Systemy informatyczne wdrożone przez MF miały w tym niewątpliwe zasługi. Optymistyczne dane dotyczące przychodów i zwrotów VAT wskazują na sukces, ale również pokazują, że dużym wyzwaniem będzie dalsza szybka naprawa ściągalności VAT – uważa Poniatowski.

Zgodnie z informacją, CASE od 2012 roku liczy lukę po VAT na zlecenie Komisji Europejskiej.

Z ubiegłorocznego raportu, który dotyczył luki w 2016 r., wynika że 22 kraje UE, w tym Polska, zmniejszyły lukę.

Unijna luka zmalała o ponad dziesięć mld euro w zestawieniu do 2015 r. i o ponad 20 mld euro względem 2012 r. "W ujęciu procentowym znaczy to spadek luki spośród 13, 2 proc. w 2015 r. do 12, 3 proc. w 2016 r. Jest to najdogodniejszy wynik od 2012 r. W przypadku Polski wyrwa VAT w 2016 r. zmniejszyła się o trzech, 5 punktu procentowego w porównaniu do 2015 r., co stanowiło 5, pięć mld złotych" - wyjaśniono.

"Bezprecedensowa redukcja"

Komunikat CASE skomentował na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. "Wyliczenia CASE - bezprecedensowa redukcja luki VAT o 23 mld zł w dwa lata! - tylko utwierdzają nas w tym, hdy w walce z oszustwami VAT wybraliśmy właściwe rozwiązania, które polepszyły standard życia Polaków i o które dziś pytają nas dyrektora z całego świata" a mianowicie napisał.

Wyliczenia CASE - bezprecedensowa redukcja luki VAT o 23 mld zł w dwa lata! - tylko utwierdzają nas w tym, że po walce z oszustwami VAT wybraliśmy właściwe rozwiązania, które polepszyły standard życia Młodych polaków i o które dziś pytają nas przywódcy z na całym świecie.

— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) March pięć, 2019

Kwestionowane szacunki

Pod koniec grudnia Andrzej Bratkowski, były członek RPP, obecnie ekspert sejmowej komisji śledczej do spraw VAT spośród rekomendacji Platformy Obywatelskiej, i Ludwik Kotecki, były wiceminister finansów i były podstawowy ekonomista Ministerstwa Finansów zbyt poprzedniego rządu, przygotowali prywatny raport dotyczący luki w VAT.

Jak podkreślili ekonomiści, celem raportu wydaje się przede wszystkim wyjaśnienie nieporozumień narosłych wokół wykorzystania istniejących szacunków luki VAT do analizy skali i pobudek przestępstw związanych z podatkiem VAT, w tym krytyczna analiza szacunków luki VAT opracowywanych przez Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych na zlecenie Komisji Europejskiej.

– Odrzucić ma podstaw do twierdzeń, że luka VAT rosła w czasie (2008-2015 - red. ). Problemy aktualnie rozdmuchiwane i przypisywane rządom PO–PSL istniały wcześniej i są nadal. Nawet obecnie zgodnie z szacunkami rządu luka jest wysoka, mimo że warunki do jej zmniejszania są lepsze niż w czasach kryzysu – podkreślił Andrzej Bratkowski w wypowiedzi na rzecz "Dziennika Gazety Prawnej".

– Próba oczyszczenia luki VAT z wahań cyklicznych, czyli zmian sytuacji gospodarczej, nie oszustw i przegiąć, prowadzi do konkluzji, hdy poziom luki był po całym okresie 2005–2015 względnie stabilny, z minimalną tendencją do obniżania się – ocenił w grudniu Kotecki.

"Uzyskane wyniki nie oznaczają, że w Naszym kraju nie posiadamy do czynienia spośród poważnymi ubytkami dochodów wraz z VAT spowodowanymi działalnością przestępczą. Wskazują jedynie, że problem ten w równym zakresie dotyczy lat 2008–2015, jak i wcześniejszych" - sprawdzono w raporcie.

Popularny

500 plus na pierwsze maluch. Ile będzie kosztował program
500 plus na pierwsze maluch. Ile będzie kosztował program

Po rozszerzeniu programu 500 oraz na pierwsze dziecko, wraz ze świadczenia skorzysta 6, 8 mln dzieci, a tej koszt to ponad 31 mld zł w 2019 roku - powiedziała Elżbieta Rafalska, minister…...

7 zagrożeń gospodarczych - raport X-Trade Brokers
7 zagrożeń gospodarczych - raport X-Trade Brokers

Chaotyczny Brexit, rozwiązanie Włoch z Unii Europejskiej, eskalacja wojen handlowych, lub chiński rynek mieszkaniowy - zagrożeń, które mogą spustoszyć rynek w 2019 r., nie brakuje. X-Trade Brokers podsumowało najistotniejsze elementy ryzyka…...

afera GetBack. Kąkolewski wydaje oświadczenie
Afera GetBack. Kąkolewski wydaje oświadczenie

- Tak błyskawicznie jak to możliwe miało nastąpić dokapitalizowanie spółki GetBack SA przez większościowego akcjonariusza tj. DNLD Holdings, albo w dodatku procesu powinni okazać się dopuszczeni inni inwestorzy - pisze w środowym…...

adam Nawałka jedny z najlepiej ubranych trenerów na Euro
Adam Nawałka jedny z najlepiej ubranych trenerów na Euro

W trakcie meczu Polska - Irlandia Płn. mogliśmy podziwiać nie wyłącznie styl gry piłkarzy, ale też styl trenera krajowej reprezentacji Adama Nawałki. Poprosiliśmy ekspertkę o ocenę, jakim sposobem Polak wypada na tle…...