Fotoradary będą dokładniejsze, więcej pewnych mandatów

  • Duży ruch w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej
  • Zmiany w egzaminach dzięki prawo jazdy. Jest oferta ministerstwa
  • GDDKiA zrywa porozumienia z Włochami. Mieli budować fragmenty A1 i S3
  • Surowe kary za zawracanie licznika. Prezydent podpisał ustawę
  • Z Trójmiasta do granicy z Czechami w pięć godzin. Jest umowa w ostatni odcinek A1

Urządzenia policji i Inspekcji Transportu Drogowego do pomiaru prędkości mają być dokładniejsze - informuje "Rzeczpospolita".

W pierwszej połowie 2017 roku fotoradary Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego (GITD) zarejestrowały blisko 520 tysięcy wykroczeń. W samej Warszawie prawie 26 tysięcy - wówczas najnowsze statystyki GITD. Prezentuje się na to, że wkrótce zostanie ich jeszcze więcej. Po dodatku trudniejszych do podważenia - czytamy w dzienniku.

Funkcjonariusze zadowoleni

Szybka jazda, ekspresowy mandat. Faktycznie wkrótce zapłacisz drogówce

Minister rozwoju i finansów przygotował projekt rozporządzenia, którym stawia nowe wymogi dla ustrojstw pomiarowych wprowadzanych do użytku. Będą one musiały stanowić dokładne i w pełni miarodajne.

To reakcja w skargi kierowców. Od lat szemrają na urządzenia na przykład rapid czy iskra. Krytykuje się je za niedokładność pomiaru, brak możliwości identyfikacji mierzonego pojazdu czy podatność na zakłócenia.

Jak przekazuje gazeta, po zmianie atesty i dopuszczenia Głównego Urzędu Miar dostaną tylko radary wyposażone w zegar periodu rzeczywistego oraz wyraźnie wskazujące pojazd, który prędkość przekroczył. Wymóg ten ma dotyczyć urządzeń policji i Kontroli Transportu Drogowego.

Zmiana ucieszy policjantów, którzy od czasu dawna informowali, że kierowcy skutecznie podważają pomiar szybkości. Według danych Komendy Fundamentalnej Policji w 2016 roku kalendarzowego policja zanotowała kilkaset skarg na pomiary prędkości dokonane urządzeniem Iskra-1. Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów domagał się nawet wycofania radaru.

Zapadło wiele wyroków, w których sąd uznał, że zapis urządzenia nie umożliwia jednoznaczną identyfikację samochodu, który przekroczył prędkość a mianowicie czytamy w "Rz". - Ponadto bardzo łatwo tej pomiary są zakłócane a mianowicie potwierdza Mariusz Chróściński wraz z dolnośląskiego stowarzyszenia kierowców.

Co jednak istotne, świeże przepisy nie sprawią, iż niedokładne Iskry znikną z dnia na dzień. Tyczą bowiem nowych urządzeń wprowadzanych do użytku. - Te już użytkowane będą mogły być nadal stosowane w przypadku posiadania ważnej legalizacji - powiedział w niedawnej rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Sebastian Margalski z GUM.

Ministerialny projekt rozporządzenia jest na etapie rad, ma wejść w żywot w 14 dni od ogłoszenia.

Popularny

borys Budka i Michał Wójcik o 500 plus w «Faktach po Faktach»
Borys Budka i Michał Wójcik o 500 plus w «Faktach po Faktach»

500 plus także na pierwsze dziecko. Jest postanowienie komisji senackiej Osiem odmian w programie 500 plus Zmiany w 500 dodatkowo. Projekt ma trafić "w przyszłym tygodniu" do Sejmu Trzecie urodziny…...

bruksela pozywa Polskę. Za niewdrożenie dyrektywy o likwidacji banków  Prawo
Bruksela pozywa Polskę. Za niewdrożenie dyrektywy o likwidacji banków Prawo

Komisja Europejska skierowała do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawę przeciwko Polsce za niewdrożenie do krajowego prawa przepisów unijnych dotyczących renowacji oraz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków. Przepisy dyrektywy BRRD, która wydaje się zasadniczym…...

branża deweloperska przeżywa boom
Branża deweloperska przeżywa boom

Przez siedem miesięcy tego r. oddano do użytkowania 93 tys. 427 mieszkań, o 7, 9 proc. większą ilość niż w tym samym okresie zeszłego roku a mianowicie podał Główny Urząd Typowy. Branża deweloperska…...

brexit. Pełnomocnik premiera: nie ma obaw o los Młodych polaków na Wyspach Brytyjskich
Brexit. Pełnomocnik premiera: nie ma obaw o los Młodych polaków na Wyspach Brytyjskich

Nie ma trwogi o los Polaków w Wyspach Brytyjskich - zapewnił pełnomocnik premiera do rzeczy Centrum Analiz Strategicznych profesor Waldemar Paruch. Wskazał, hdy gwarantuje to wynegocjowane porozumie UE27 w sprawie…...