Frankowicze. Prof. Adam Glapiński na temat kredytach walutowych

  • Raty kredytów frankowych mają możliwość wzrosnąć do rekordowego poziomu
  • Złe wieści dla frankowiczów. Oprocentowanie najwyższe od czterech lat
  • Coraz mniej kredytów we frankach
  • Prawie trzy lata bez ustawy w sprawie frankowiczów. "Chciałbym, by w październiku to przeszło"
  • Przegląd prasy. Frankowiczom trudno wygrać z bankami

Za około dwa tygodnie będzie można przedstawić bardziej szczegółowe dane dotyczące kredytów frankowych a mianowicie zapowiedział podczas konferencji prasowej po posiedzeniu RPP prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Adam Glapiński.

Glapiński pytany był, czy nie zaakceptować sądzi, że trzeba wywrzeć większą presję na bazy, aby zmniejszały wolumen pożyczek walutowych. Odpowiedział, że grupa robocza zawiązana przy Komitecie Stabilności Finansowej zakończyła pierwszy etap prac, przedstawiła swoje propozycje w wiążący strategia dla KNF-u i na rzecz Ministerstwa Finansów.

UOKiK bierze stronę frankowicza. Oświadczenie banku

- One są w tej czasie przygotowywane, to się dokonuje w konsultacji ze Związkiem Banków Polskich, z bankami. Banki z kolei same też – te zainteresowane, obciążone tymi hipotekami frankowymi – też się porozumiewają, wraz pracują, przygotowują pewne zadania - powiedział.

- Myślę, że za jakiekolwiek dwa tygodnie będzie wolno przedstawić (…) podkomisji przy parlamencie (…) a także partnerowi prezydentowi, z którego inicjatywy to się zaczęło, już bardziej szczegółowe informacje - dodał. Zapewnił, że tej zdaniem "banki pójdą równo, w te rozwiązania (…) i to w wyraźny sposób spuści powietrze wraz z całego problemu" - rzekł.

Podczas prezentacji prezydenckiego projektu ustawy o zwrocie części spreadów frankowiczom, co miało miejsce na zarania sierpnia 2016 r., Glapiński zapowiedział, że kwestia przewalutowania mieszkaniowych kredytów walutowych pozostanie rozwiązana stopniowo, przy wdrożeniu mechanizmów nadzorczych nad bankami. Mechanizmy te miały stanowić wypracowywane przez powołaną 10 sierpnia 2016 r. Gromadę Roboczą KSF i miały skłonić banki do rezygnacji z kredytów indeksowanych lub waloryzowanych do obcych walut obcych.

Według biura prasowego NBP "nadrzędnym celem Stajnie jest znalezienie takich rozwikłań, które godząc interes społeczny nie wpłyną negatywnie w stabilność systemu finansowego". Zapowiedziano, że koniec prac stajnie roboczej nastąpi zgodnie wraz z przyjętym harmonogramem do końca I kwartału 2017 r.

Rekomendacje dla banków

W połowie stycznia Komitet Stabilności Finansowej wydał długo oczekiwane rekomendacje dla banków, posiadających kredyty frankowe. Zalecenia mają skłonić te banki do zawierania porozumień wraz z klientami w sprawie dobrowolnego przewalutowania tych kredytów.

Wśród zaleceń KSF znalazły się m. in. podwyższenie wag ryzyka "dla ekspozycji zabezpieczonych hipoteką na nieruchomościach, których zakup finansowany był kredytem w walucie obcej", podwyższenie buforu ryzyka systemowego do 3 proc., rozszerzenie działalności funduszu wsparcia dla kredytobiorców w trudnej sprawy, podwyższenie składek na BFG dla banków posiadających walutowe kredyty hipoteczne.

KSF nie rekomendował podwyższenia podatków dla banków z kredytem hipotecznym frankowymi. Uznał też metrów. in., że ustawowe przewalutowanie kredytów mieszkaniowych nie bytowałby właściwe, bo "mogłoby prowadzić do bardzo istotnych klęsk w niektórych bankach, przy skrajnym przypadku zagrażając stabilności krajowego systemu finansowego".

Trzy projekty

Przypomnijmy, iż w Sejmie są już trzy projekty pomocy dla frankowiczów. Ich pierwsze przeglądanie odbyło się jeszcze w październiku 2016 roku. W takim przypadku trafiły one do komisji finansów, ale ta dotąd się nimi nie zajmowała. Pod koniec stycznia br. ostatecznie zdecydowano o powołaniu podkomisji nadzwyczajnej do katalogów rozpatrzenia. Jak zapowiedział przewodniczący podkomisji Jacek Sasin (PiS), jej prace powinny ukończyć się przed wakacjami.

Wśród propozycji znajduje się projekt prezydenta Andrzeja Dudy, który zakłada zwrot spreadów. I to właśnie ów propozycja zdaniem wiceministra zasobów Piotra Nowaka, jest najlepszą opcją dotyczącą kwestii walutowych kredytów hipotecznych

- Pragnę podkreślić, że obecnie minister rozwoju i finansów jest członkiem Komitetu Stabilności Finansowej, na którym uchwały jak i również komunikaty są podejmowane jednogłośnie i generalnie nasze nastawienie pokrywa się z komunikatem KSF, który mówi, że jakiekolwiek rozwiązania inwazyjnie, legalnie skutkujące powszechnym przewalutowaniem walutowych kredytów mieszkaniowych, niezależnie od czasu ich ewentualnego kształtu, nie zaakceptować są właściwe - powiedział dziś Nowak podczas komisji sejmowej.

Nowak poinformował, że MF - spośród trzech złożonych projektów a mianowicie jest za procedowaniem do odwiedzenia dalszych prac jedynie projektu prezydenckiego. Pozostałe projekty dotyczące kredytów walutowych są autorstwa klubów PO i Kukiz'15.

Projekt prezydencki prognozuje, że banki będą musiały zwrócić swoim klientom różnicę między dopuszczalnym spreadem natomiast tym, który w świat pobrały. Projekt ma zamykać umowy kredytu zawarte od czasu 1 lipca 2000 roku kalendarzowego do wejścia w życie "ustawy antyspreadowej" (26 sierpnia 2011 roku). Dotyczyć dzierży konsumentów, a także tychże osób prowadzących działalność gospodarczą, które nie dokonywały odpisów podatkowych w związku z kredytami.

Popularny

gospodarka w Polsce zwalnia - złoty i obligacje reaguje
Gospodarka w Polsce zwalnia - złoty i obligacje reaguje

Znamy już końcowy odczyt GUS dotyczący wzrostu PKB w III kw. Nie zaakceptować to dobre wiadomości dla wicepremiera Mateusza Morawieckiego. System gospodarczy w Polsce zwalnia i to w najgorszy z możliwych sposobów.…...

firmy zajmujące się elektrośmieciami na temat ustawie o odpadach
Firmy zajmujące się elektrośmieciami na temat ustawie o odpadach

Organizacja zrzeszająca przedsiębiorców pochłaniających się zbieraniem i przetwarzaniem elektroodpadów alarmuje, że jeśli do procedowanej w Sejmie ustawy o odpadach nie zostaną wprowadzone zmiany, gałęzi tej grozi likwidacja. Ogólnopolska Izba Gospodarcza Gwarancji…...

francuski La Banque Postale pozyskuje licencję mBanku
Francuski La Banque Postale pozyskuje licencję mBanku

Francuski La Banque Postale kupił licencję dzięki bankowość elektroniczną i mobilną mBanku. To pierwszy taki projekt w polskim kuli ziemskiej finansów. - Rozpoczynamy oryginalny rozdział w dziejach naszej bankowości - chwali się…...

fotoradary będą dokładniejsze, więcej pewnych mandatów
Fotoradary będą dokładniejsze, więcej pewnych mandatów

Duży ruch w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach dzięki prawo jazdy. Jest oferta ministerstwa GDDKiA zrywa porozumienia z Włochami. Mieli budować fragmenty A1 i S3 Surowe kary za zawracanie…...