Brexit. Pełnomocnik premiera: nie ma obaw o los Młodych polaków na Wyspach Brytyjskich

Nie ma trwogi o los Polaków w Wyspach Brytyjskich - zapewnił pełnomocnik premiera do rzeczy Centrum Analiz Strategicznych profesor Waldemar Paruch. Wskazał, hdy gwarantuje to wynegocjowane porozumie UE27 w sprawie brexitu oraz dobre relacje rządów w Warszawie i Londynie.

Przywódcy państw i rządów 27 krajów UE zatwierdzili w niedzielę w szczycie w Brukseli umowę ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE i deklarację polityczną ws. przyszłych zależności. Dokument rozwodowy musi zostać teraz przegłosowany przez parlamenty europejski i brytyjski.

Bez poszkodowanych

Prof. Paruch odnosząc się do postanowień niedzielnego szczytu przypomniał przy rozmowie z PAP, hdy osiągnięte porozumienie jest wynikiem woli Brytyjczyków, którzy po referendum w 2016 roku kalendarzowego zdecydowali o wyjściu z UE.

Brexit a relacje handlowe spośród Londynem. Premier Morawiecki optymistą

- W końcu powiodło się wynegocjować warunki, w wskazane jest ani jedna, ani inna strona nie czuje się poszkodowana. O tym aczkolwiek ostatecznie rozstrzygnie Izba Gmin w parlamencie brytyjskim. Powinno się bowiem pamiętać, że mamy tam dwa odziedziczone wraz z historii problemy, tj. zapora Irlandii Północnej z Irlandią oraz kwestia Gibraltaru. Zdaje się, że w tych materiach osiągnięto porozumienie, lecz wciąż pozostaje pytanie, czy w Izbie Gmin odnajdzie się większość, która uzna, że umowa nie narusza interesów Wielkiej Brytanii – zwrócił uwagę politolog.

Doradca rządu przyznał, że odrzucić zgadza się z opinią szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckera, który uważa niedzielny szczyt UE za smutny dzień. Jak mówił, Ogromna Brytania swoją decyzją pokazała bowiem, że nie ma zamiar uczestniczyć w tak ewoluującej Unii Europejskiej. W swoim opinii decyzja Brytyjczyków była wyrazem "mocnej racjonalności w rzecz opuszczenia UE, zaś nie kwestią chwilowego nastroju".

- Chodzi na temat kierunek, w którym instytucje wspólnotowe coraz wyraźniej negują podstawowe przepisy zawarte w Traktacie Lizbońskim. Zwłaszcza domniemanie suwerenności państw członkowskich. Wyraźnie, dzisiejsze decyzje Brukseli pokazują, hdy wśród decydentów nie ma już mrzonki w ten sposób, iż można byłoby w Obszernej Brytanii zorganizować kolejne referendum, na mocy którego pozostałaby ona w UE a mianowicie dodał.

Jego w mniemaniu, Londyn stawiając na suwerenność wzmocnił swoją pozycję przy ładzie globalnym, oceniając wówczas m. in. w aspekcie polityki prowadzonej przez prezydenta USA Donalda Trumpa.

Ważny sojusznik

W opinii pełnomocnika premiera, Brexit spośród jednej strony powoduje nasilenie roli Berlina i Paryża w UE, ale - jak zaznaczył - równocześnie zwiększa też znaczenie królestw Europy Środkowej. Przypomniał wyrazu premiera Węgier Viktora Orbana, który ujawnił, że dla Niemiec Grupa Wyszehradzka jest gospodarczo mocniejszym partnerem niż Francja.

"Kolosalne straty, utracone miejsca pracy". Ta branża może najprędzej odczuć skutki brexitu

- To pokazuje, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, wzrosło także znaczenie Świata Środkowej. A racje tejże części kontynentu wielokrotnie po Brukseli były lekceważone. Trzeba zauważyć, że jeśli się usiłuje kogoś karać wówczas właśnie państwa z tejże części Europy; kiedy natomiast państwa Zachodnie łamią rozliczne przepisy unijne - od momentu fiskalnych po wolnościowe, widać tu nierówność traktowania i jeśli Bruksela nie zmieni tego kursu, w przyszłości będzie problem w UE - wyjaśnił prof. Paruch.

Zaznaczył, że istotne wydaje się, by Wielka Brytania pozostała ważnym partnerem i sprzymierzeńcem Polski m. in. przy kwestiach bezpieczeństwa oraz ekonomicznych. Zapewnił, że wynegocjowane dzięki szczycie warunki zabezpieczają uprawnienia wielu Polaków przebywających i pracujących na Wyspach.

- Zabezpieczono interesy Polaków obecnych już w Zjednoczonym Królestwie. Natomiast sytuację ludzi, którzy będą chcieli w tamtym miejscu wyjechać w przyszłości, będą kwestią stosunków polsko-brytyjskich. A są one dobre. Odrzucić ma obaw o los Polaków, bo jeżeli nawet nie uda się owego rozstrzygnąć na zasadzie złożonego, stałego porozumienia pomiędzy Londynem, a Brukselą, to bez wątpienia relacje między Warszawą i Londynem są dobre jak i również w relacjach dwustronnych te kwestie będą mogły okazać się uregulowane - podkreślił konsultant rządu.

Zaznaczył, hdy Wyspy Brytyjskie potrzebują Polaków tam przebywających, bo są oni bardzo ważnym detalem układu gospodarczego i społecznego.

Uzgodnione przez negocjatorów ws. brexitu kwestie to m. in. zagwarantowanie norm obywateli UE w Wielkiej Brytanii i brytyjskich przy państwach unijnych, rozliczenie pieniężne między obiema stronami, ramy rozwiązania ewentualnych konfliktów oraz wypracowanie mechanizmu gwarantującego, iż nie będzie powrotu w celu twardej granicy między Irlandią an Irlandią Północną.

Polacy chronieni

Zatwierdzone przy niedzielę porozumienie będzie miało też bezpośredni wpływ dzięki ponad 3 mln obywateli państw unijnych, w tymże ponad milionową społeczność Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Zgodnie z ustalonym tekstem, zmiany w statusie prawnym Polaków wejdą w los z dniem wyjścia Obszernej Brytanii z Unii Europejskiej, tj. 29 marca 2019 roku.

Morawiecki: umowa w sprawie brexitu gwarantuje prawa Polaków dzięki Wyspach

Ci, którzy znajdą się w Uk poprzednio tą datą, mogą liczyć na zabezpieczenie swoich norm na mocy prawa unijnego, ale ci, którzy przybędą później - nawet przy trakcie prawdopodobnie co w żadnym wypadku dwuletniego okresu przejściowego - będą podlegali brytyjskiemu prawu imigracyjnemu.

Wszyscy obywatele UE - w tym Polacy - którzy będą prawnie przebywać w Wielkiej Brytanii, a także członkowie ich rodzin będą chronieni na energii umowy o wyjściu. Określonym z największych zwycięstw unijnych negocjatorów jest zabezpieczenie dożywotnich praw migracyjnych dla członków rodzin obywateli UE, którzy będą mieszkali w Ogromnej Brytanii przed datą jej wyjścia ze Wspólnoty.

Zgodnie z treścią dokumentu osoby przebywające na terenie Wielkiej Brytanii będą jednak musiały ubiegać się o dokument potwierdzający ich prawa wynikające spośród obywatelstwa Unii Europejskiej za pośrednictwem rejestrację w nowym systemie.

Wielka Brytania zapoczątkowała proces wyjścia z UE 29 marca 2017 roku kalendarzowego i powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 r.. Zgodnie z dotychczasowym porozumieniem o okresie przejściowym każde dotychczasowe zasady, w tym odnoszące się do swobody przepływu osób, są obowiązywały do 31 grudnia 2020 roku.

Popularny

bankowcy przedstawili nowe propozycje na rzecz «frankowiczów»  Pieniądze
Bankowcy przedstawili nowe propozycje na rzecz «frankowiczów» Pieniądze

Raty kredytów frankowych mogą wzrosnąć do rekordowego poziomu Coraz mniej kredytów we frankach Przegląd prasy. Frankowiczom ciężko wygrać z bankami Przewalutowanie kredytów we frankach. Cymański: po kursie zaciągnięcia wówczas nierealne Pomoc…...

balcerowicz komentuje taśmy Kaczyńskiego po «Faktach po Faktach»
Balcerowicz komentuje taśmy Kaczyńskiego po «Faktach po Faktach»

- Pierwszy sekretarz partii za PRL-u także był kryształowo uczciwy jak i również nie posiadał żadnego majątku, bowiem wszystko miał - w taki sposób odpowiedział dzięki pytanie o wizerunek Jarosława Kaczyńskiego…...

bartłomiej Misiewicz zrezygnował z członkostwa w PiS
Bartłomiej Misiewicz zrezygnował z członkostwa w PiS

Bartłomiej Misiewicz zrezygnował z członkostwa w PIS po tym, jak na przykład w czwartek 13 04 zebrała się specjalna, partyjna komisja, mająca ocenić tej sytuację. Były rzecznik MON podkreślał, że…...

bank Pekao SA - efekty finansowe w pierwszym półroczu 2017
Bank Pekao SA - efekty finansowe w pierwszym półroczu 2017

Grupa Banku Pekao SA w drugim kwartale 2017 r. zanotowała mniejszy zysk rdr. Spadł spośród 690, 5 mln złotych do 535, 1 mln zł. Zysk banku wyraził się jednak 2 proc.…...