Afera w KNF. Szef KNF Jacek Jastrzębski: trwa rewizja wewnętrzna

Ustawa o wzmocnieniu nadzoru to bardzo potrzebna i największa reforma Komisji Nadzoru Finansowego od momentu jej utworzenia - rzekł przewodniczący KNF profesor Jacek Jastrzębski. Zaznaczył, że po Urzędzie Komisji trwa aktualnie kontrola wewnętrzna, która skończy się w połowie stycznia 2019 roku.

Prof. Jacek Jastrzębski od piątku jest przewodniczącym Komisji Przeglądu Finansowego. Zastąpił w tym stanowisku Marka Chrzanowskiego, który 13 listopada podał się do dymisji na artykule "Gazety Wyborczej". Do niej dziennikarze napisali, że w marcu 2018 r. Chrzanowski zaoferował Leszkowi Czarneckiemu przychylność dla Getin Noble Banku w zamian za najęcie wskazanego przez szefa KNF prawnika.

Cele nowego szefa

Jastrzębski mówił przy rozmowie z PAP, jak zamierza zmienić w właściwym operowaniu KNF po dymisji Marka Chrzanowskiego. - Moim zamysłem będzie, aby polski nadzór finansowy był nowoczesny, przejrzysty, profesjonalny oraz nastawiony na ochronę bezpieczeństwa klientów i inwestorów, zwłaszcza tych indywidualnych - powiedział.

Senat przyjął ustawę w sytuacji wzmocnienia nadzoru finansowego. Bez poprawek

Według niego współczesny nadzór to taki, który "będzie otwarty na potrzeby rozwoju rynku, ale również posiadał zaawansowane narzędzia informatyczne wspierające nadzór". - Transparentny nadzór oznacza, że mają obowiązek obowiązywać równe reguły zabawy dla wszystkich. Nie będzie równych i równiejszych. Profesjonalizm w tym momencie oznacza, że Urząd ponownie powinien stać się prawdziwym centrum kompetencji, zatrudniającym najlepszych specjalistów i działać sprawnie. Posiadamy bardzo dobry zespół, który oceniam wysoko, ale przez lata wyzwaniem dla Urzędu KNF jest wysoka rotacja kadr a mianowicie zaznaczył.

Zapowiedział także, że będzie dążył do odwiedzenia wzmocnienia Urzędu przez rozwój kompetencji obecnego zespołu jak i również pozyskanie nowych fachowców. a mianowicie Co bardzo ważne pośród tych priorytetów, to przekonanie na nadzór nad rynkiem przez pryzmat bezpieczeństwa i ochrony interesów klientów instytucji oraz inwestorów w dziedzinie. Nie można powtórzyć takich praktyk jak np. polisolokaty a mianowicie dodał.

Jastrzębski przyznał, że "ma świadomość bezpiecznej rysy na dobrym wizerunku KNF w związku z rozmową Pana Marka Chrzanowskiego z Leszkiem Czarneckim". - Chciałbym jednak zaapelować na temat powściągliwość w ocenie działania KNF jako całej sekcji. Jestem przekonany o wysokim profesjonalizmie Urzędu i będzie mi zależało na umiarkowanie szybkiej odbudowie i wzmocnieniu jego reputacji - powiedział.

Kontrola wewnętrzna

Jak mówił, w Urzędzie Komisji trwa obecnie kontrola wewnętrzna, która zakończy się przy połowie stycznia 2019 r. - Jej celem wydaje się być zbadanie zgodności działania komórek organizacyjnych Urzędu z przepisami prawa oraz regulacjami wewnętrznymi. Powstanie szczegółowy raport spośród wnioskami z kontroli, który do mnie trafi. Zostanie on poddany wnikliwej analizie, na podstawie której będę podejmował stosowne decyzje - tłumaczył.

Pytany o weryfikację stanu rynku finansowego odparł: "nowe technologie bardzo zmieniają współczesny sektor finansowy, po tym zwłaszcza usługi płatnicze, zakres wykorzystywania danych kontrahentów, czy obrót instrumentami finansowymi. Tworzą się nowe projekty instytucji finansowych. Towarzyszy temu obserwowana w ostatnich kliku latach silna konsolidacja instytucji bankowych i rynków, przy jednoczesnym znacznym zadłużeniu, skutkująca zbudowaną przez dekady nadmierną dźwignią finansową w sektorze bankowym, widoczna zwłaszcza w troskach banków strefy euro".

Jest nowy szef KNF

- Polska dysponuje jeden z najsilniejszych w świecie sektorów bankowych, ale słabiej rozwinięty rynek polis i rynek kapitałowy. Program finansowy to fundament mocnej gospodarki i bez wątpliwości warto, aby w Polsce zapewnić zrównoważony rozwój wszystkich trzech filarów – bankowości, ubezpieczeń i rynku kapitałowego. Wówczas oznacza z jednej strony wyższe bezpieczeństwo, a wraz z drugiej korzyści dla kontrahentów, czy klientów indywidualnych a mianowicie dodał.

Zaznaczył również, że na polskim sektorze finansowym istnieją ramy instytucjonalne służące bieżącemu monitorowaniu sprawy i zapewnieniu bezpieczeństwa. a mianowicie W szczególności instytucje wchodzące w skład Komitetu Stabilności Finansowej, czyli Ministerstwo Zasobów, Narodowy Banki Polski, Komitet Nadzoru Finansowego oraz Bankowy Fundusz Gwarancyjny, zgodnie ze swoimi kompetencjami na bieżąco monitorują sytuację w sektorze - mówił.

Kredyty frankowe

Nowy szef KNF odniósł się również do kłopotów frankowiczów. - Rozumiem zmartwienia klientów, którzy posiadają forex hipoteczne w innych walutach. Wszelkie działania w tej sytuacji muszą godzić interes kredytobiorców z interesem wszystkich odbiorców banków, co oznacza w szczególności, że należy uwzględniać ochrona życia i zdrowia banków i zgromadzonych po nich oszczędności. KNF wykonała już istotne kroki w kierunku rozwiązania tego problemu, metrów. in. przez istotne podniesienie – w mojej weryfikacji zbyt późno – wag ryzyka dla kredytów po zastaw domu/mieszania w walutach obcych, jakie możliwości przyniosło całkowite odejście instytucji bankowych od ich sprzedaży, oraz co ma na celu skłonienie instytucji do przewalutowania tych kredytów - zaznaczył.

Dodał, że przedstawiciele KNF spotykali się obecnie ze stowarzyszeniem Stop Bankowemu Bezprawiu. - Jesteśmy chętni na dalszy dialog. Zaznaczam jednak, że KNF dzierży ograniczone instrumenty w obrębie hipotecznych kredytów walutowych. W Sejmie trwają prace podkomisji ds. ustaw frankowych, natomiast rolą KNF są możliwe konsultacje potencjalnych zmian prawnych, jeżeli oczekiwaliby tego posłowie - powiedział.

Ustawa o KNF

Jastrzębski stwierdził, że przyjęta w przeszłym tygodniu przez parlament ustawa o wzmocnieniu nadzoru to "bardzo potrzebna i oczywista reforma KNF od chwili jego utworzenia". - Przekształcenie Urzędu KNF w państwową osobę prawną zwiększy jego niezależność oraz umożliwi prowadzenie samodzielnej gospodarki finansowej i kadrowej, w szczególności w celu rozwoju kompetencji i przyrządów nadzorczych oraz podniesienia wydajności nadzoru. Ważne jest również stworzenie centralnego rejestru obligacji i certyfikatów inwestycyjnych kasy przy KDPW, co obniży ryzyko takich sytuacji jak na przykład Getback. Poprawi się także przepływ informacji na zdarzenie istotnych zagrożeń - klarował.

Bielan na temat ustawie o KNF: konieczna na wypadek kryzysu

Jego zdaniem bliska współpraca KNF oraz służb jest "absolutnie konieczna". - Powiedziałbym chociażby więcej, że od zaczątku funkcjonowania nadzoru w Naszym narodzie była to pewnego typu pięta achillesowa, co było widoczne w takich sytuacjach jak WGI, czy Amber Gold. Podstawą jest tu oczywiście nie wpływ w decyzje nadzoru finansowego - przedstawiciel ministra koordynatora wydaje się bowiem obserwatorem - nieprzychylnie istotny jest natomiast wydajny przepływ informacji o potencjalnych zagrożeniach - mówił.

Jastrzębski zwrócił uwagę, że prawidłowo z ustawą o nadzorze nad rynkiem finansowym wówczas premier nadzoruje KNF, lecz nie miał w tym zakresie żadnych narzędzi jak na przykład chodzi o dostęp do informacji i nie miał możliwość nic wiedzieć, w przeciwieństwie do na przykład Ministra Finansów. - Teraz ów przepływ informacji będzie w mojej ocenie prawidłowo zaprojektowany, zwiększając bezpieczeństwo, zwłaszcza dzięki wypadek istotnych zagrożeń - oznajmił.

Popularny

afera GetBack. Kąkolewski wydaje oświadczenie
Afera GetBack. Kąkolewski wydaje oświadczenie

- Tak błyskawicznie jak to możliwe miało nastąpić dokapitalizowanie spółki GetBack SA przez większościowego akcjonariusza tj. DNLD Holdings, albo w dodatku procesu powinni okazać się dopuszczeni inni inwestorzy - pisze w środowym…...

500 plus na pierwsze maluch. Ile będzie kosztował program
500 plus na pierwsze maluch. Ile będzie kosztował program

Po rozszerzeniu programu 500 oraz na pierwsze dziecko, wraz ze świadczenia skorzysta 6, 8 mln dzieci, a tej koszt to ponad 31 mld zł w 2019 roku - powiedziała Elżbieta Rafalska, minister…...

adam Nawałka jedny z najlepiej ubranych trenerów na Euro
Adam Nawałka jedny z najlepiej ubranych trenerów na Euro

W trakcie meczu Polska - Irlandia Płn. mogliśmy podziwiać nie wyłącznie styl gry piłkarzy, ale też styl trenera krajowej reprezentacji Adama Nawałki. Poprosiliśmy ekspertkę o ocenę, jakim sposobem Polak wypada na tle…...

7 zagrożeń gospodarczych - raport X-Trade Brokers
7 zagrożeń gospodarczych - raport X-Trade Brokers

Chaotyczny Brexit, rozwiązanie Włoch z Unii Europejskiej, eskalacja wojen handlowych, lub chiński rynek mieszkaniowy - zagrożeń, które mogą spustoszyć rynek w 2019 r., nie brakuje. X-Trade Brokers podsumowało najistotniejsze elementy ryzyka…...