Analityk agencji ratingowej SP o cieciu unijnych środków na rzecz Polski

  • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na równoczesne miliardy
  • Koniec gorszych towarów dla Polaków? "Podejrzewam, iż niewiele się zmieni"
  • Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja
  • "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu

Cięcie środków Unii Europejskiej dla Polski na lata 2021-27 wydaje się być znaczące, ale nie miałoby bezpośredniego wpływu na rating Polski – ocenił Frank Gill, główny analityk firm S&P Global Ratings w Polskę.

Polska dzierży otrzymać 64, 4 mld euro w ramach polityki spójności w nowym wieloletnim budżecie UE na lata 2021-27 - wynika z wstępnych propozycji Komisji Europejskiej. Cięcie wynoszące ponad 23 proc. oznacza, że do Naszego kraju ma trafić 19, 5 mld euro mniej aniżeli obecnie.

30 miliardów na ratowanie strefy €. Propozycja Komisji Europejskiej

Całkowity budżet na politykę spójności dla całej UE na lata 2021-2027 posiada wynieść w zobowiązaniach jak i również cenach bieżących (uwzględniających inflację) 373 mld euro. Naszym narodzie, największym nowym krajem unijnym, ma przypaść największa cząstka tych środków.

Jaki rating po cięciach?

Polska Agencja Prasowa pytała Franka Gilla, głównego analityka agencji S&P Global Ratings na Polskę, o to, czy nowe propozycje budżetowe Komisji Europejskiej mogłyby wpłynąć na zmianę oceny kredytowania Polski.

"Nie, nie zaakceptować bezpośrednio" - odpowiedział Gill. "Skłoniłoby to nas jednakże do lekkiego obniżenia prognoz PKB, począwszy od 2021 roku, gdyż mówimy na temat rocznej obniżce transferów kapitałowych na poziomie 0, 12 proc. PKB (tzn. grantów z UE dla Polski) na inwestycje infrastrukturalne. To znacząca strata" - dodał.

Zdaniem analityka, jest mało prawdopodobne, by ubytek funduszy unijnych mógł pozostać zastąpiony innym strumieniem napływów kapitałowych z uwagi w ich bezzwrotny charakter.

Atrakcyjność inwestycyjna

Gill zwrócił w tym kontekście atencję na konieczność wdrożenia przez rząd takich rozwiązań, które utrzymałyby atrakcyjność inwestycyjną Naszego kraju dla zagranicy.

- W przyszłości, wzrost gospodarczy zależeć będzie od rozwiązań wdrażanych przez rząd, które zapewniłyby, że Polska zostanie atrakcyjna dla inwestycji cudzoziemskich, szczególnie bezpośrednich. (…) Od czasu 2016 roku napływy lokaty bezpośrednich netto spadły na niższe poziomy niż notowano wcześniej oraz okazywały się niższe w porównaniu do inwestycji zagranicznych w Czechach i Słowacji. Polska gospodarka znajduje się obecnie po fazie boomu, jednak zupełnie niski poziom inwestycji obcych wzbudza pewne obawy dzięki przyszłość – ocenił Gill.

Popularny

7 zagrożeń gospodarczych - raport X-Trade Brokers
7 zagrożeń gospodarczych - raport X-Trade Brokers

Chaotyczny Brexit, rozwiązanie Włoch z Unii Europejskiej, eskalacja wojen handlowych, lub chiński rynek mieszkaniowy - zagrożeń, które mogą spustoszyć rynek w 2019 r., nie brakuje. X-Trade Brokers podsumowało najistotniejsze elementy ryzyka…...

500 plus na pierwsze maluch. Ile będzie kosztował program
500 plus na pierwsze maluch. Ile będzie kosztował program

Po rozszerzeniu programu 500 oraz na pierwsze dziecko, wraz ze świadczenia skorzysta 6, 8 mln dzieci, a tej koszt to ponad 31 mld zł w 2019 roku - powiedziała Elżbieta Rafalska, minister…...

adam Nawałka jedny z najlepiej ubranych trenerów na Euro
Adam Nawałka jedny z najlepiej ubranych trenerów na Euro

W trakcie meczu Polska - Irlandia Płn. mogliśmy podziwiać nie wyłącznie styl gry piłkarzy, ale też styl trenera krajowej reprezentacji Adama Nawałki. Poprosiliśmy ekspertkę o ocenę, jakim sposobem Polak wypada na tle…...

afera GetBack. Kąkolewski wydaje oświadczenie
Afera GetBack. Kąkolewski wydaje oświadczenie

- Tak błyskawicznie jak to możliwe miało nastąpić dokapitalizowanie spółki GetBack SA przez większościowego akcjonariusza tj. DNLD Holdings, albo w dodatku procesu powinni okazać się dopuszczeni inni inwestorzy - pisze w środowym…...