Deloitte: prognozy dla sektora bankowego na 2017 r.

Firma doradcza Deloitte kalkuluje, że rentowność polskiego sektora bankowego w 2017 roku spadnie do 3, 5 proc. z 8 proc. oczekiwanych w 2016 r.. Przyszły rok będzie na rzecz banków trudny ze aspektu na zwrot spreadów walutowych, podatek bankowy i niedostatek przychodów z transakcji Visa.

Pomoc frankowiczom. Sejm pracuje już nad trzema projektami ustaw

Deloitte szacuje, że zysk naszych banków w 2017 roku spadnie do 6, cztery mld zł z czternaście, 3 mld zł spodziewanych w 2016 roku.

Decydujący wpływ na pogorszenie zyskowności może mieć zwrot spreadów, który kosztować ma bazy 7, 5 mld zł. Pozytywny wpływ na wyniki banków w 2016 roku miało rozliczenie transakcji Visa, dzięki którym banki otrzymały 1, 6 mld zł.

- Ten dwanaście miesięcy nie będzie taki niedobry mimo podatku bankowego. Czynniki jednorazowe, jak bankructwo SK Banku, raczej nie wystąpią w tym roku, po drugie banki zarabiają na transakcji Visa - powiedział na narady Grzegorz Cimochowski z Deloitte.

Analityk zwrócił obserwację, że po kryzysie krajowe banki miały wyższą rentowność od reszty regionu, jednak od 2015 roku sprawa się odwróciła. - Po krajach Europy Środkowej poprawiła się jakość aktywów, po Polsce koszty ryzyka nie zaakceptować miały z czego schodzić w dół, bo były już one stosunkowo niskie - mówił Cimochowski.

Presja rośnie

Deloitte ocenia, że w skutek wprowadzenia podatku bankowego, możliwych kosztów zwrotu spreadów walutowych oraz braku zysków z transakcji z Visa, największa różnica pomiędzy Polską a resztą regionu będzie widoczna w 2017 r..

W 2018 roku rentowność polskiego sektora bankowego wzrosnąć ma, według przewidywań ekspertów Deloitte, do jedenastu proc. i w kolejnych latach ma osiągać solidny poziom.

Deloitte wykrywa, że dynamika kredytów w naszym kraju spowalnia, co jest rezultatem presji regulacyjnej oraz podatku bankowego.

Podłoże: Deloitte Wskaźnik kosztów do odwiedzenia dochodów

Upada następny bank. Przestał wypłacać klientom pieniądze

Słabsi górą

- Akcja kredytowa do 2015 roku rozwijała się bardzo dynamicznie, w tym roku obserwujmy wychładzanie dynamiki, w szczególności dotyczy to kredytów mieszkaniowych - powiedział Cimochowski.

Poinformował, że najszybszego postępu oczekuje na słabszych rynkach, czyli w Słowenii, Chorwacji, Bułgarii, Rumunii i dzięki Węgrzech, natomiast liderzy rynkowi, czyli Polska i Słowacja, odnotują umiarkowany wzrost.

- W Polsce po 2016 roku ma to być 4-5 proc. ze względu na odroczone inwestycje w przedsięwzięciach i zaostrzenie kryteriów przechodzenia kredytów dla klientów poszczególnych – uważa Cimochowski.

Jego zdaniem, ze aspektu na korzyści skali ogromne banki odczuwają mniejszą presję na rentowność niż mniejsze. - Dużym bankom wydaje się być dużo łatwiej funkcjonować niźli małym, to będzie pobudzać w dużym stopniu konsolidacje sektora - powiedział Cimochowski.

Źródło: Deloitte Funkcjonalność banków

Popularny

12 listopada wolny od pracy. Handlowcy apelują by był dniem handlowym
12 listopada wolny od pracy. Handlowcy apelują by był dniem handlowym

Zakupy, podróż, wizyta po przychodni. Kto świętuje po poniedziałek? Zakupy dwunastu listopada. Jest decyzja największej sieci w Polsce Przychodnie, szpitale, apteki, szkoły. Jaki świętuje w poniedziałek? 12 listopada…...

15 osób i pięć firm na Krymie skonfiskowanych poprzez Rosję zostanie objętych sankcjami UE  Informacje
15 osób i pięć firm na Krymie skonfiskowanych poprzez Rosję zostanie objętych sankcjami UE Informacje

Nowe firmy otoczone unijnymi sankcjami. Za skład mostu na Krym Rosjanie odpowiedzą Amerykanom. Minister zapowiada wprowadzenie ceł Ekspert na temat rosyjskich gigantach: to nie wydaje się być działanie biznesowe. To detal działań…...

3. sezon serialu «Detektyw» na HBO
3. sezon serialu «Detektyw» na HBO

Świetna wiadomość dla fanów serialu "Detektyw". Najprawdopodobniej powstanie trzeci sezon produkcji. Witryna Entertainment Weekly poinformował, hdy Nic Pizzolatto, twórca hitu HBO, napisał co w żadnym wypadku dwa pierwsze odcinki oryginalnej…...

10-lecie marki iPhone. Co zaprezentuje Apple?
10-lecie marki iPhone. Co zaprezentuje Apple?

Samsung zbiera zasłużone gratulacje za smartfony Galaxy S8 i S8+, jednak jeśli potwierdzą się doniesienia odnośnie tematu nowych, jubileuszowych iPhone'ów, Koreańczycy powinni się bać. O tym, czego możemy spodziewać się po świeżych…...