Ekspertka: jaja nadal drogie

Ceny jaj trzymają się na wysokim szczeblu, czemu sprzyja popyt lokalny i silny popyt zagraniczny. Pod koniec listopada worek mosznowy były o 45 procent droższe niż przed rokiem - informuje ekspertka BGŻ BNP Paribas Magdalena Kowalewska.

W czwartym tygodniu listopada indeks cen jaj Banku BGŻ BNP Paribas ukształtował się na poziomie 54, 9 zł/100 szt. i w zależności rocznej był aż o 45 proc. wyższy.

Według danych empirycznych resortu rolnictwa w tym okresie przeciętnie zakłady pakujące sprzedawały jaja konsumpcyjne jakości L za 58, siedmiu zł/100 szt., czyli aż o 53 proc. większą ilość niż przed rokiem. Moszna klasy M sprzedawano według 52, 5 zł/100 szt., czyli o 38 proc. drożej w relacji rocznej.

Wyjątkowo drogie są również jaja kierowane do przetwórstwa, za które na koniec listopada br. trzeba stało się zapłacić 7590 zł/t, innymi słowy ponad 2, 5-krotnie więcej rok do roku.

Ile płacimy?

Kosztowna żywność uderza w portfele Polaków. Ale nadchodzi zniżka

Wzrost cen jaj konsumpcyjnych widoczny jest w handlu detalicznym, jednak nie jest aż tak znaczący, jak w przypadku cen zbytu.

Z danych GUS powstaje, że w październiku br. za świeże jajo kurze trzeba było zapłacić 0, 55 zł, czyli o 6 proc. więcej niż we wrześniu i o 12 proc. więcej niźli przed rokiem.

Wysokie ceny jaj w dziedzinie krajowym wynikają głównie ze zwiększonego popytu importowego. Taka sytuacja jest konsekwencją wybicia stad kur niosek w wyniku znalezienia fipronilu na fermach po wielu krajach unijnych, zagrożeń związanych z salmonellą, a także grypą ptaków we Włoszech, które są drugim, według Francji, największym producentem jaj w Unii Europejskiej - zaznacza Kowalewska.

W okresie od stycznia do września br. z Naszego kraju wyeksportowano ponad 200 tys. ton jaj konsumpcyjnych, innymi słowy o 10 proc. większą ilość wiadomości niż przed rokiem. Jednocześnie w ujęciu wartościowym rozwój ten był jeszcze silniejszy i wyniósł aż 29 proc. Znacząco wzrósł wywóz jaj do naszych głównych odbiorców. Eksport do Niemiec zwiększył się o 45 proc., do 73 tys. ton, a do Holandii - o ponad 70 proc. Wartość sprzedanych jaj była ponad dwukrotnie większa. Więcej wyeksportowaliśmy też na Węgry i do Francji.

- Oczekujemy, iż zwiększony popyt importowy w polskie jaja może wyżywić się również w pierwotnym kwartale 2018 roku, dopóki nie zostanie odbudowane pogłowie kur niosek w krajach, które najbardziej ucierpiały przy wyniku tzw. afery spośród fipronilem. Prawdopodobnie do końca br. nie należy oczekiwać spadku cen jaj na terytorium polski, ewentualnie może nastąpić wyhamowanie ich wzrostu. Dodatkowym czynnikiem hamującym ewentualne spadki wartości do końca br., prócz silnym popytem zewnętrznym, wydaje się zwiększony popyt krajowy, połączony z okresem świąt Bożego Narodzenia - podkreśla ekspertka.

Popularny

bIEC - dane o rynku pracy w Polsce
BIEC - dane o rynku pracy w Polsce

Klimat koniunktury w gałęzi przedsiębiorstw czy przepływ zatrudnionych i bezrobotnych wskazują dzięki dalszą poprawę na branży pracy. Wpływ zmiennych zapowiadających wzrost stopy bezrobocia wydaje się wręcz znikomy. W czerwcu stopa…...

bloomberg: Polska najlepszym miejscem na rzecz biznesu w Europie Zachodniej i Azji Cetralnej  Informacje
Bloomberg: Polska najlepszym miejscem na rzecz biznesu w Europie Zachodniej i Azji Cetralnej Informacje

Polska to najistotniejsze miejsce do prowadzenia funkcjonowania gospodarczej w rejonie Europa Wschodnia-Azja Centralna - wypływa z sondażu przeprowadzonego za pośrednictwem agencję Bloomberg. Doceniono nas za rozwijający się zbyt konsumentów oraz coraz wyższą infrastrukturę.…...

bitcoin czy złoto? Goldman Sach typuje lepszą inwestycję
Bitcoin czy złoto? Goldman Sach typuje lepszą inwestycję

Według Goldman Bilstein złoto wygrywa z bitcoinem, jeśli weźmiemy pod atencję kilka charakterystycznych cech każdego pieniądza. - To strach i bogactwo od lat napędzają cenę kruszcu - piszą ekonomiści GS. Dlaczego?…...

bIG InfoMonitor: znów wzrosła ilość dłużników alimentacyjnych  Pieniądze
BIG InfoMonitor: znów wzrosła ilość dłużników alimentacyjnych Pieniądze

Po zauważalnych spadkach liczby dłużników alimentacyjnych w dwóch niedawnych miesiącach ubiegłego roku, po styczniu i lutym owego roku znów wzrosła cyfra opiekunów niepłacących na najmłodszych i zgłaszanych do Rejestru BIG InfoMonitor.…...