Złamanie kodu: co dokładnie obejmuje sprawdzenie zdolności kredytowej?

17 lutego 2021

Koncepcja sprawdzania zdolności kredytowej prawdopodobnie nie jest dla ciebie niczym nowym. Jeśli chcesz pożyczkę na auto, hipotekę lub inną formę pożyczki w banku, wiesz, że będą musieli sprawdzić Twój kredyt, zanim uzyskasz zgodę. I najprawdopodobniej wiesz, że stan twojego kredytu zadecyduje o tym, czy dojdziesz do skutku, czy nie. Dobry kredyt oznacza, że ​​jesteś w grze, zły kredyt oznacza, że ​​wypadłeś – to proste. Ale czy wiesz, na czym to właściwie polega? Czy wiesz, w jaki sposób niektóre instytucje mogą uzyskać do niego dostęp? Jeśli nie, a nadal pytasz„czym właściwie jest sprawdzenie zdolności kredytowej?, Warto przyjrzeć się dokładniej, jak działają.

Pod lupą: co pociąga za sobą sprawdzenie zdolności kredytowej

Jak wspomniano w pierwszym akapicie, powszechna wiedza na temat kontroli zdolności kredytowej jest dość niewielka. Jest to trochę podobne do tego, co naukowcy rozumieją na temat ludzkiego ciała – całkiem sporo, ale jednocześnie bardzo mało (rzeczywiście paradoks!). Ale na szczęście testy zdolności kredytowej nie są tak skomplikowane, jak nasza anatomia, a to, co się z nimi wiąże, jest dość proste.

Spójrz na swoje informacje

Na przykład po złożeniu wniosku o kartę kredytową lub pożyczkę samochodową pożyczkodawca skontaktuje się z tak zwanym biurem kredytowym. Zasadniczo biuro przechowuje Twoje informacje kredytowe (a także miliony innych osób) w aktach. Istnieją setki takich firm, ale większość z nich jest powiązana z trzema głównymi biurami – Equifax, Experian i TransUnion. Pożyczkodawca lub wierzyciel, z którym masz do czynienia, zbiera te informacje z biura, a następnie kontaktuje się z agencją informacji kredytowej. Zasadniczo gromadzone przez nich dane obejmują podstawowe informacje, takie jak adres i dane kontaktowe. Ale zbierają również zapisy historii płatności i transakcji – kluczowy czynnik, który daje pożyczkodawcom aprobatę lub czerwoną flagę.

Interpretacja wyników

Najważniejsza jest interpretacja Twoich informacji. To tutaj powstają podstawy do Twojej zgody lub odmowy. W poprzedniej sekcji wspomniano o Twojej historii płatności i chociaż jest to ważne, nie jest to jedyna informacja, na której zależy agencji informacji kredytowej. Analizują też inne rzeczy, takie jak liczba zapytań, które zadajesz. Istnieją trudne zapytania, które pojawiają się w aktach, jeśli robisz zakupy wymagające kontroli kredytowej lub jeśli ubiegasz się o pożyczkę. Rejestr wielu trudnych zapytań może oznaczać dla pożyczkodawców, że jesteś w trudnej sytuacji finansowej, być może zbytnio polegając na kredytach. Miękkie zapytania – takie jak sprawdzenie własnego profilu lub robiącego to pracodawca (o czym porozmawiamy za chwilę) – zwykle nie stwarzają żadnych problemów. Oprócz zapytań,Agencje informacji kredytowej sprawdzają również takie rzeczy, jak otwarte konta kredytowe, przekroczone linie kredytowe i stosunek zadłużenia do dochodów.

Kto w ogóle wtrąca się w twój kredyt?

Teraz możesz być wśród osób zastanawiających się, kto ma dostęp do twoich informacji kredytowych. Są dobre i złe wieści. Zła wiadomość jest taka, że ​​banki i firmy kredytowe nie są jedynymi, które mogą przeglądać Twoją historię kredytową i profil. Dobrą wiadomością jest jednak to, że strony, które mają dostęp do twoich informacji kredytowych, zrobią to tylko w razie potrzeby i w żaden sposób nie podadzą ich do wiadomości publicznej.

Widzisz, twoje informacje kredytowe to twój finansowy odcisk palca lub DNA. Chociaż ujawnia wszystko o tobie, wskazuje osobę, którą prawdopodobnie będziesz, jeśli chodzi o wydawanie, oszczędzanie i opłacanie rachunków. Te nawyki mogą odnosić się do pewnych cech osobowości, których inni ludzie szukają lub których unikają. Na najbardziej podstawowym poziomie informacje kredytowe wskazują, w jaki sposób będziesz w stanie spłacić dług. I właśnie z tego powodu istnieje lista osób, z którymi będziesz mieć do czynienia dość regularnie, i które chcą zobaczyć te informacje.

Twardy tłum

  • Instytucje finansowe – Najbardziej oczywistą grupą osób, które patrzą na Twój kredyt, są firmy i organizacje finansowe. Są to banki, firmy pożyczkowe i pożyczkowe. Ponieważ to oni zwykle udzielają pożyczek i różnego rodzaju finansowania, to oni najlepiej sprawdzają Twój kredyt.
  • Potencjalni pracodawcy – ten może być zaskoczeniem. Tak, niektórzy pracodawcy będą chcieli zobaczyć, jak wygląda Twój kredyt i choć może się to wydawać dziwne, w niektórych przypadkach ma to sens. Osoby poszukujące pracy w biznesie lub sektorze finansowym najprawdopodobniej otrzymają kontrolę kredytową, ponieważ pracodawcy w tych branżach nie chcieliby, aby osoba, której brakuje pieniędzy, zajmowała się pieniędzmi. Pracodawca może być bardziej skłonny do podjęcia tego kroku, jeśli Twoja historia zatrudnienia sugeruje, że w przeszłości mogłeś mieć kłopoty finansowe.
  • Właściciele – niezależnieod tego, czy lubisz swojego właściciela, czy nie, mają oni prawo do sprawdzenia Twojego kredytu. Jedną z największych frustracji, z jaką musi się zmierzyć właściciel, jest najemca, który nie może zapłacić czynszu w terminie. Aby więc oszczędzić sobie kłopotów, mogą zajrzeć do Twojej historii kredytowej, aby lepiej zrozumieć, jak będziesz, kiedy przyjdzie czas na spłatę.

Postaw się na luzie

Lęk i zdenerwowanie to niepokojący problem dla niektórych osób, które wiedzą, że czekają na sprawdzenie zdolności kredytowej. Na przykład, jeśli masz słaby lub nieuregulowany kredyt, sama wzmianka o „czeku może sprawić, że poczujesz się nieswojo. To prawdopodobnie tak samo onieśmielające, jak kontrole bagażu na lotnisku! Ale są sposoby na zachowanie spokoju, jeśli masz takie myśli.

Odciążenie kontroli kredytowej

  • Doskonałość nie jest konieczna – bardzo niewiele osób ma doskonały kredyt, w tym ci, którzy mieszczą się w kategorii „doskonałe, a mimo to nadal otrzymują pozwolenie na wszelkiego rodzaju finansowanie. A nawet jeśli nie jesteś w idealnym zakresie, jest wielu pożyczkodawców, którzy oferują pożyczki tym, którzy mają problemy z kredytem.
  • Zbyt wiele czynników do oceny – pamiętaj, Twoja ocena kredytowa i historia płatności to nie jedyne rzeczy, na podstawie których pożyczkodawcy określają, czy nadajesz się do otrzymania pożyczki, czy nie. W grę wchodzą inne czynniki, takie jak wysokość zadłużenia, jaki posiadasz i dochód, który generujesz. Dlatego komuś, kto ma dobrą zdolność kredytową, można odmówić pożyczki, jeśli pieniądze, które spalą, przewyższą zarobioną gotówkę.
  • To jeszcze nie koniec – tylko dlatego, że nie otrzymałeś pożyczki na firmę lub samochód za pierwszym razem, nie oznacza, że ​​nigdy jej nie otrzymasz. Pożyczkodawcy zwykle mają własne standardy. Jest więc bardzo prawdopodobne, że dwie firmy, które mogą siedzieć obok siebie i patrzeć na Ciebie w zupełnie inny sposób. Dlatego ważne jest zachowanie pozytywnego nastawienia podczas poszukiwania pożyczki.

Bez tajemnic

Z jakiegoś dziwnego powodu wydaje się, że „kontrola kredytowa jest otoczona tajemniczością. To prawie tak, jakby to była ta mistyczna aktywność, którą rozumieją tylko nieliczni. Jednak w rzeczywistości jest to łatwe do zrozumienia, gdy już to zrozumiesz, a zrozumienie tego wiąże się z korzyściami. Przynajmniej nie będziesz musiał drapać się po głowie, jak to działa. Ale najważniejszą lekcją, jaką z tego wyciągniesz, jest przypomnienie, jak ważne jest utrzymanie dobrego kredytu. To sprawiedliwe, że czujesz się nieustraszony, gdy nadejdzie czas na sprawdzenie Twojego profilu. Pamiętając o wpływie kredytu na Twoje życie, zdasz sobie sprawę, jak ważne jest przejęcie kontroli nad swoimi finansami.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy