Eksperci: umowa handlowa z USA szansą na wzmocnienie lokalizacji Unii  Ze świata

Rezultatem fiaska umowy o wolnym gospodarki między Unią Europejską an USA (TTIP) może być geopolityczna pozycja UE, jaka zarówno straci inicjatywę przy handlu międzynarodowym na sprawa państw Pacyfiku, jak jak i również - m. in. za pośrednictwem surowce - pozostanie pod spodem silną presją Rosji - podkreślają eksperci ds. polityki zagranicznej.

Były kierownik sił NATO na starym kontynencie admirał James Stavridis twierdzi wyraźnie, że prezydent Władimir Putin "nienawidzi TTIP", bo układ zmarginalizuje rosyjskie wpływy po Europie.

Co przeciw, co za?

Krytycy porozumienia m. in. wysuwają argument, że umowa posługuje Ameryce, an Europę stawia w roli klientów tamtejszego biznesu. Postulowana przez NA JUKATAN klauzula o ochronie akcjonariuszy i inwestycji (ISDS), dzięki którą zwracają uwagę koordynacjekonfederacje, konfiguracje, federacje, instytucje, unie, technologie, hierarchie pozarządowe, pozwala bowiem na rozwiązywanie sporów między państwem a przedsiębiorstwem w sądach arbitrażowych i władze określa na równi z kompaniami.

Kiedy wolny handel z USA? Europosłowie mieli niemal 900 korekt

Zwolennicy TTIP argumentują z kolei, że umowa przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego po obu stronach Atlantyku, wesprze istniejące sojusze jak i również wreszcie - po latach impasu w Światowej Strukturze Handlu (WTO) - zezwoli wypracować nowy model po handlu międzynarodowym.

Zaznaczają, że opóźnienia w negocjacjach umowy tylko wzmacniają obóz przeciwników TTIP.

Długie negocjacje

Trwające od 2013 roku negocjacje ws. porozumienia początkowo miały zakończyć się w tym roku. Pojawiło się jednak wiele kwestii spornych, w UE narasta sprzeciw społeczny wobec porozumienia, stąd mówi się dziś, że ich koniec nie zaakceptować nastąpi wcześniej, jak w 2017 roku.

Źródło PAP podkreśla, że w TTIP jest równie sporo geopolityki, co ekonomii. Umowę określa jako "jeszcze wybraną kotwicę społeczności transatlantyckiej". a mianowicie Powinniśmy wiedzieć, jakie mają możliwość być konsekwencje, jeśli jej nie podpiszemy (... ). To nie jest następna umowa o wolnym handlu, chodzi w niej poniekąd o pozycję UE i USA w świecie. Na temat to, żeby nie są w tyle - powiada.

- TTIP to inicjatywa gospodarek Zachodu mająca na celu odtworzenie majątku, siły przyciągania i atrakcyjności zachodniego modelu. Ma dowieść, że gospodarka pracuje dzięki rzecz naszych obywateli, a także miliardów innych ludzi, zgodnie z prawem, spośród poszanowaniem praw człowieka i gospodarki rynkowej - tłumaczy.

W Waszyngtonie wojna o GMO. Konflikt przeszkodą dla umowy handlowej z Unią?

Była szefowa amerykańskiej dyplomacji Hillary Clinton nazwała TTIP "ekonomicznym NATO".

Polski punkt widzenia

Zastrzegające sobie anonimowość podłoże zbliżone do negocjacji pośród UE an USA podkreśla, że z punktu widzenia Polski TTIP rozwiązuje użyteczny problem z Rosją, którym jest zależność surowcowa. - Mamy globalny rynek surowców, ale nie gazu a mianowicie zauważa. - Dlatego pozostaje w zależności nam na zniesieniu ograniczeń na eksport gazu i ropy z USA a mianowicie powiedział. Taką możliwość świadczy umowa o wolnym gospodarki z Amerykanami.

Źródła PAP podkreślają jednocześnie, iż TTIP nie wydaje się być wymierzone przeciwko komukolwiek. Ich zdaniem porozumienie ma na celu konstrukcję nowych, wysokich standardów po handlu międzynarodowym i posługuje integracji, a nie karaniu państw trzecich. Uważają także umowę za pewne rozszerzenie standardów WTO, które utknęły kilka lat temu w rundzie Dauha. Według tych propozycji nic nie stoi w przeszkodzie, aby później wdrażać te standardy gdzie indziej.

Admirał Stavridis w łamach "Foreign Policy" napisał, że TTIP to niejako jedno z najważniejszych porozumień transatlantyckich. Jak twierdzi, nic dziwnego, że Putin go nienawidzi, gdyż w większym poziomie zwiąże Europę z USA. "Silniejsze więzy między Stanami Zjednoczonymi a naszymi europejskimi sojusznikami i partnerami będą w bezpośredniej opozycji w celu kluczowej strategii Putina, polegającej na wbijaniu klina między USA i UE" a mianowicie podkreślał.

W czwartek kilku wysokiej rangi amerykańskich kongresmenów porozumiało się co do projektu ustawy, która wyznacza rządowi USA priorytety przy negocjacjach handlowych z UE oraz krajami Azji i Pacyfiku i przewiduje tzw. szybką ścieżkę aprobaty umów przez Kongres. Prezydent AMERYCE Barack Obama natychmiast zapowiedział, że ją podpisze ustawę, o ile uzyska ona aprobatę obu izb Kongresu.

Istnieje jednak niepokój, że priorytetem dla Amerykanów będzie umowa o wolnym handlu z krajami Pacyfiku (TPP) - bliska podpisania, a nie TTIP. Następna, 9 runda negocjacji w sprawie TTIP między administracją USA a Komisją Europejską rozpocznie się w ewentualnym tygodniu w Nowy Jorku.

Popularny

10-lecie marki iPhone. Co zaprezentuje Apple?
10-lecie marki iPhone. Co zaprezentuje Apple?

Samsung zbiera zasłużone gratulacje za smartfony Galaxy S8 i S8+, jednak jeśli potwierdzą się doniesienia odnośnie tematu nowych, jubileuszowych iPhone'ów, Koreańczycy powinni się bać. O tym, czego możemy spodziewać się po świeżych…...

gospodarka w Polsce zwalnia - złoty i obligacje reaguje
Gospodarka w Polsce zwalnia - złoty i obligacje reaguje

Znamy już końcowy odczyt GUS dotyczący wzrostu PKB w III kw. Nie zaakceptować to dobre wiadomości dla wicepremiera Mateusza Morawieckiego. System gospodarczy w Polsce zwalnia i to w najgorszy z możliwych sposobów.…...

15 osób i pięć firm na Krymie skonfiskowanych poprzez Rosję zostanie objętych sankcjami UE  Informacje
15 osób i pięć firm na Krymie skonfiskowanych poprzez Rosję zostanie objętych sankcjami UE Informacje

Nowe firmy otoczone unijnymi sankcjami. Za skład mostu na Krym Rosjanie odpowiedzą Amerykanom. Minister zapowiada wprowadzenie ceł Ekspert na temat rosyjskich gigantach: to nie wydaje się być działanie biznesowe. To detal działań…...

3. sezon serialu «Detektyw» na HBO
3. sezon serialu «Detektyw» na HBO

Świetna wiadomość dla fanów serialu "Detektyw". Najprawdopodobniej powstanie trzeci sezon produkcji. Witryna Entertainment Weekly poinformował, hdy Nic Pizzolatto, twórca hitu HBO, napisał co w żadnym wypadku dwa pierwsze odcinki oryginalnej…...