Dramat milionów Rosjan. Przez kryzys nie stać ich w zakup alkoholu  Wraz ze świata

  • Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rurek na rosyjskich wodach
  • Spór wokół Nord Stream dwa. Media: Gazprom grozi Danii pozwem
  • "Kommiersant": UE jak i również Niemcy zyskują nowe narzędzie nacisku na Gazprom
  • Moskwa chce "wykluczyć lub obniżyć opady". Zapłaci za wówczas krocie
  • Rosja podniesie ilość lat emerytalny, ale będą poprawki. Putin ma nową ofertę dla kobiet

Zwolnienia, cięcia w płacach i rosnące ceny sprawiają, hdy coraz więcej Rosjan nie być trzymane na drożejący alkohol sprzedawany w sklepach, wybierają więc tańsze, ale często niebezpieczne, zaś nawet zabójcze alternatywy a mianowicie pisze agencja AP przy korespondencji z Moskwy.

Sklepy sprzedają obecnie w dużym stopniu mniej legalnego piwa i wódki, bo są ów kredyty coraz droższe - częściowo z winy słabnącego rubla, który wywindował koszt importowanych składników. Analitycy są aczkolwiek zgodni, że nie wydaje się to dowód na zmniejszenie konsumpcji, lecz na to, iż zdesperowani amatorzy mocnych trunków ratują się na nielegalnym i niebezpiecznym czarnym branży.

Tradycja

Rosjanie oszukują banki i wyłudzają kredyty. Bo zaczyna im tęsknić pieniędzy

Alternatyw dla drożejącego alkoholu w sklepach nie brakuje. Względnie bezpieczny jest asortyment wódki sprzedawanej na boku przez pracowników legalnych destylarni, jednak inne możliwości - alkohole techniczne czy bimber pędzony przez niedoświadczonych albo niesumiennych "wytwórców" - mają możliwość szkodzić zdrowiu, a chociażby prowadzić do śmierci.

Najbardziej szkodliwe, ale również zazwyczaj wybierane, są "płyny na porost włosów lub łazienkowe środki czyszczące" - twierdzi analityk rynku Wadim Drobiz. Wskazuje, że najbardziej dotknięte są regiony biedne jak i również odległe, często tam, gdzie wraz z upadkiem ZSRR zamykane były państwowe przedsiębiorstwa. Zauważa też, że kupiectwo nielegalnym alkoholem nie jest zależne od religii wyznawanej przez mieszkańców - bimbrownictwo prosperuje także w regionach zamieszkanych przez muzułmanów.

Rosja traci rezerwy po rekordowym tempie. "Kreml odrzucić chce oszczędzać"

- Wielu pacjentów, którzy wcześniej zdołali sobie pozwolić na kosztowne alkohole, teraz musi poszukiwać trunków tańszych i bardziej zagmatwanej jakości - zauważa Aleksandr Polikarpow, lekarz i szef ośrodka odwykowego w Moskwie. Dodaje, że obecnie trafia do niego więcej pacjentów z delirium tremens jak i również drgawkami.

Produkcja napojów alkoholowych na własne potrzeby jest w Rosji legalna i nie wymaga specjalnych pozwoleń. Pędzenie samogonu na daczach to tradycja, a przypominające go alkohole stały się kultową pozycją w menu wielu modnych rosyjskich lokali.

Światowa czołówka

Sprzedaż piwa w Rosji spadła o 10, 5 proc. rok kalendarzowy do roku (dane ze stycznia br. ). Malała też sprzedaż wódki, więcej popularnej wśród starszych Rosjan. Wpływ na tek krok miały funkcjonowania podejmowane przez rząd po walce z krajową plagą alkoholizmu, w niniejszym ustanowienie przeciętnej ceny wódki, 185 rubli, która dla mieszkańców ubogiej rosyjskiej prowincji jest zaporowa. Sytuacji nie poprawiła przedtem decyzja podjęta przez prezydenta Władimira Putina o 16-procentowym obniżeniu ceny, fetowana przez krajowe media.

Kryzys toczy Rosję. Rośnie bezrobocie, ludzie mniej osiągają

Podjęta przez władze wojna z alkoholizmem obywateli napędza czarny rynek - podkreśla Marina Łapenkowa, analityk Instytutu Nielsena. Przewiduje, że recesja jeszcze ten problem pogłębi.

W czasach caratu bimbrownicy osłabiali powszechny i bardzo dochodowy monopol ciebie na produkcję wódki. W połowie lat 80. pijaństwo było tak powszechne jak i również tak szkodliwe dla produkcji ZSRR, że Michaił Gorbaczow wprowadził ograniczenia w handlu wódki. Po trzech latach społecznych protestów i boomu na bimber ograniczenia zniesiono.

Rosjanie zajmują czwartą pozycję na świecie co do ilości spożywanego alkoholu przy przeliczeniu na jednego mieszkańca - wynika z informacji Światowej Organizacji Zdrowia zbyt 2010 r.

Popularny

3. sezon serialu «Detektyw» na HBO
3. sezon serialu «Detektyw» na HBO

Świetna wiadomość dla fanów serialu "Detektyw". Najprawdopodobniej powstanie trzeci sezon produkcji. Witryna Entertainment Weekly poinformował, hdy Nic Pizzolatto, twórca hitu HBO, napisał co w żadnym wypadku dwa pierwsze odcinki oryginalnej…...

10-lecie marki iPhone. Co zaprezentuje Apple?
10-lecie marki iPhone. Co zaprezentuje Apple?

Samsung zbiera zasłużone gratulacje za smartfony Galaxy S8 i S8+, jednak jeśli potwierdzą się doniesienia odnośnie tematu nowych, jubileuszowych iPhone'ów, Koreańczycy powinni się bać. O tym, czego możemy spodziewać się po świeżych…...

donald Trump zaprosił Andrzeja Dudę do USA
Donald Trump zaprosił Andrzeja Dudę do USA

Donald Trump zaprosił Andrzeja Dudę do złożenia wizyty w Stanach Zjednoczonych - poinformował PAP prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Prezydent Polski odbył w środę wieczorem rozmowę z Donaldem Trumpem. Jak mówił…...

15 osób i pięć firm na Krymie skonfiskowanych poprzez Rosję zostanie objętych sankcjami UE  Informacje
15 osób i pięć firm na Krymie skonfiskowanych poprzez Rosję zostanie objętych sankcjami UE Informacje

Nowe firmy otoczone unijnymi sankcjami. Za skład mostu na Krym Rosjanie odpowiedzą Amerykanom. Minister zapowiada wprowadzenie ceł Ekspert na temat rosyjskich gigantach: to nie wydaje się być działanie biznesowe. To detal działań…...