Dunkerton wpłaca milion funtów, by zorganizować referendum ws. brexitu  Ze świata

Brytyjski milioner Julian Dunkerton zadeklarował wpłatę miliona funtów dzięki rzecz kampanii organizowanej za pośrednictwem przeciwników opuszczenia Ue przez Wielką Brytanię. Domagają się oni drugiego referendum jak i również publicznego głosowania nad końcowym kształtem brexitu. Sam Dunkerton uważa, że brexit będzie katastrofą.

Współzałożyciel modele modowej Superdry w artykule dla "The Sunday Times" stwierdził, że na Wyspach Brytyjskich rośnie strach przed perspektywą braku porozumienia co do brexitu. Dlatego milioner postanowił wesprzeć rozpoczętą w kwietniu akcję prowadzoną przez "Głos narodu" (People's Vote).

To kampania zorganizowana przez koalicję organizacji sprzeciwiających się opuszczeniu szeregów Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Twórcom konfrontacji nie podoba się rozgardiasz, jaki towarzyszy negocjacjom w sprawie "rozwodu z Unią Europejską". "Głos narodu" wzywa do zorganizowania drugiego referendum jak i również publicznego głosowania nad końcowym kształtem brexitu.

Również Dunkerton stwierdził, że powinno się dać prawo głosu społeczeństwu. Milioner jednocześnie nie usuwa, że ewentualne zagłosowanie przeciw porozumieniu w sprawie rozwiązania ze Wspólnoty daje szanse na pozostanie w Starego kontynentu Europejskiej.

Brak poparcia politycznego

Rośnie ryzyko pewnego brexitu. "Potrzebna zmiana postawy"

Zdaniem Dunkertona, brexit stanie się "katastrofą". "Dorzucam część swych pieniędzy do kampanii "Głosu narodu", ponieważ wiem, iż mamy prawdziwą szansę, żeby to zmienić" - powiedział milioner i dodał, hdy gdyby do brexitu dotarło 20 lat wcześniej, wówczas jego marka nigdy odrzucić odniosłaby sukcesu.

Ponad więcej niż jeden lata od referendum

Pod koniec czerwca minęły dwa lata od referendum, po którym Wielka Brytania zagłosowała za wyjściem z Unii europejskiej Europejskiej. Za opuszczeniem Wspólnoty opowiedziało się wówczas 52 procent wyborców, a przeciwnego zdania było 48 procent, choć większość sondaży zanim głosowaniem wykazywała przewagę sympatyków dalszej integracji europejskiej.

Zgodnie z harmonogramem, Duża Brytania powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku. Kilka dni temu brytyjski minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt powiedział jednak, że wstaje ryzyko tak zwanego twardego brexitu, czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia.

"Sądzę, że ryzyko brexitu wyjąwszy porozumienia wzrosło ostatnio, odrzucić ma absolutnie żadnej gwarancji, że osiągniemy porozumienie" - mówił Hunt.

Londyn i Unia Europejska pozostają m. in. w sporze dotyczącym zapisania w umowie wyjścia ze Wspólnoty rozwiązania awaryjnego dla Irlandii Północnej, które miałoby nie przyjąć do powrotu tzw. twardej granicy między krajami.

Popularny

bGK rozmawia o górnictwie spośród sektorem finansowym  Surowce
BGK rozmawia o górnictwie spośród sektorem finansowym Surowce

BGK wydaje się być zaangażowany w rozmowy ws. JSW, Katowickiego Holdingu Węglowego i Kompanii Węglowej wraz z najważniejszymi partnerami finansowymi a mianowicie mówi PAP prezes BGK Dariusz Kacprzyk. Szef instytucji finansowej…...

bankowcy przedstawili nowe propozycje na rzecz «frankowiczów»  Pieniądze
Bankowcy przedstawili nowe propozycje na rzecz «frankowiczów» Pieniądze

Raty kredytów frankowych mogą wzrosnąć do rekordowego poziomu Coraz mniej kredytów we frankach Przegląd prasy. Frankowiczom ciężko wygrać z bankami Przewalutowanie kredytów we frankach. Cymański: po kursie zaciągnięcia wówczas nierealne Pomoc…...

bartłomiej Misiewicz zrezygnował z członkostwa w PiS
Bartłomiej Misiewicz zrezygnował z członkostwa w PiS

Bartłomiej Misiewicz zrezygnował z członkostwa w PIS po tym, jak na przykład w czwartek 13 04 zebrała się specjalna, partyjna komisja, mająca ocenić tej sytuację. Były rzecznik MON podkreślał, że…...

belle Epoque - serial przy TVN
Belle Epoque - serial przy TVN

Nie naprawdę dawno świat oszalał dzięki punkcie seriali kostiumowych. Sukcesem mogła pochwalić się choćby produkcja "Downtown Abbey" czy niedawno zrealizowany przez Netfliksa serial "The Crown". W Polsce tego rodzaju tytułów próżno…...