EBC przygotowuje się na wyjście Grecji ze strefy   Ze świata

Przedłużające się rokowania pomiędzy Atenami z ministrami finansów strefy euro ws. programu pomocowego sprawiły, iż Europejski Bank Centralny przygotowuje plan na wypadek rozwiązania Grecji z unii walutowej - pisze "Spiegel". Premier Grecji Aleksis Cipras poprosił przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska o zwołanie w niedzielę szczytu UE, o ile dzisiaj nie doszło do porozumienia - poinformował język grecki rząd.

Według danych uzyskanych przez tygodnik, EBC przeprowadził symulację pokazującą jakim sposobem zareaguje euroland, gdyby Ateny zdecydowały się powrócić do odwiedzenia drachmy.

Republika federalna niemiec wypchną Grecję ze tereny euro? Dzisiaj spotkanie ostatecznej szansy

Ucieczka miliardów

EBC jest przekonany, że Grecy ostatecznie będą musieli przedłożyć kontrolę kapitału. Według informacji banku, z Grecji każdego dnia wypływa ok. miliarda euro, które Grecy przekazują w zagraniczne konta.

Wycofywanie depozytów z greckich instytucji bankowych wzrosło ponownie do pułapu sprzed ubiegłomiesięcznych wyborów, w następstwie których do władzy trafiła populistyczna lewicowa Syriza a mianowicie wskazuje Reuters i pisze, że jest to wywołane obawami o przyszłość Grecji w strefie euro.

Nerwy przed weekendem

Grecy robią się coraz bardziej nerwowi przed trzydniowym weekendem (poniedziałek jest świętem społecznym; tego dnia rozpoczyna się w Kościele prawosławnym Wysoki Post). Pamiętają, że podczas kryzysu w 2013 r. Cypr wprowadził kontrolę środków właśnie podczas długiego urlopu - powiedział Reutersowi pewien z bankowców.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zważa, że Grexit jest realny do kontrolowanego przeprowadzenia. W ostatnich latach powstało wiele zapór mających chronić strefę euro przed rozlaniem się kryzysu na pozostałe kraje członkowskie.

Zdaniem "Spiegla" wyjście z eurolandu egzystowałoby dla Grecji znacznie kosztowniejsze niż dalsze realizowanie aplikacji reform.

W piątek o godz. 16. trzydziestu rozpocznie się nadzwyczajne spotkanie ministrów finansów państw tereny euro w sprawie Cypru.

Niemcy odrzucają propozycję Grecji. Wall Street lekko roni

Ostateczne decyzje

Kraje eurolandu w poniedziałek postanowiły, że dają Tunezji czas do piątku, by wystąpiła o przedłużenie obecnego programu pomocowego, który wygasa 28 lutego. Strefa € ostrzegła, że w przeciwnym wypadku Ateny nie przyjmą dalszych pożyczek.

Władze w Berlinie podkreślały, iż przedłużenie programu jest nieodłącznie związane z wdrażaniem reform w ramach aktualnego pomysłu ratunkowego, który obowiązuje od 2010 roku.

Z ostatnich wypowiedzi rządu greckiego wynikało, że propozycja Aten nie będzie zawierać niedawnych środków oszczędnościowych, których władze greckie nie chcą wprowadzać, czyli np. podwyżki VAT czy zmian w prawie pracy - pisze AFP.

Program ratunkowy

W latach 2010-2014 Grecja otrzymała od UE i MFW 240 mld euro po ramach programów ratunkowych, które uchroniły ją przed bankructwem. Nowy rząd w Atenach chce teraz tzw. porozumienia pomostowego zamiast nadzorowanego poprzez trojkę (Europejski Bank Kierowniczy, Komisja Europejska i Uniwersalny Fundusz Walutowy) dotychczasowego programu pomocowego.

Rząd Cypru zwrócił się w czwartek o przedłużenie umowy kredytowania. Według interpretacji Komisji Europejskiej wniosek Grecji dotyczy prolongowania całego programu pomocowego i może utorować drogę do kompromisu. Niemcy uznały aczkolwiek, że greckie propozycje nie zaakceptować są wystarczające.

Popularny

deloitte: prognozy dla sektora bankowego na 2017 r.
Deloitte: prognozy dla sektora bankowego na 2017 r.

Firma doradcza Deloitte kalkuluje, że rentowność polskiego sektora bankowego w 2017 roku spadnie do 3, 5 proc. z 8 proc. oczekiwanych w 2016 r.. Przyszły rok będzie na rzecz banków…...

discoverEU. Darmowe bilety na wycieczka po Europie dla osiemnastolatków  Ze świata
DiscoverEU. Darmowe bilety na wycieczka po Europie dla osiemnastolatków Ze świata

Każdy osiemnastolatek wraz z Unii Europejskiej może zyskać bilet na podróż według Europie w terminie między 1 sierpnia 2019 zaś 31 stycznia 2020 roku. Komisja Europejska ogłosiła kolejną edycję konkursu…...

dochody IS zmniejszyły się o połowę
Dochody IS zmniejszyły się o połowę

Dochody Państwa Islamskiego (IS) od 2014 roku spadły o 50 proc. Tego rodzaju dane mają zostać zaprezentowane w sobotę na konferencji nt. bezpieczeństwa w Monachium. W 2014 r. organizacja terrorystyczna o kategorii…...

do pracy Polacy? Głównie do odwiedzenia Anglii i Niemiec  Pieniądze
Do pracy Polacy? Głównie do odwiedzenia Anglii i Niemiec Pieniądze

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej niemal połówka (45 proc. ) Polaków posiadająca doświadczenia migracyjne pracowała w Niemczech, a jakie możliwości czwarty (26 proc. ) pracował w Wielkiej Brytanii. Popularne są…...